EkonomiGündem

Özgür Demirtaş’tan Erdoğan’a gönderme: “Faiz Enflasyonun Sebebidir” hikayesi de paramparça oldu

Mayıs ayı enflasyonunun resmi olarak yüzde 73, ENAG’a göre yüzde 161’e çıkmasının ardından tartışmalar hararetlendi. Prof. Dr. Özgür Demirtaş enflasyon oranları sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göndermede bulunarak, "Faiz Enflasyonun Sebebidir" hikayesi de paramparça oldu’’ dedi. İşte detaylar.

Türkiye’de enflasyon artmaya devam ediyor. Dün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verisine göre enflasyon mayıs ayında yüzde 2,98 yıllık bazda ise yüzde 73,50 oldu. Diğer yandan bağımsız enflasyon araştırma grubu ise yıllık enflasyonu yüzde 161 olarak açıkladı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan Erdoğan’a gönderme

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarda iktisat biliminin aksine ‘faiz sebep enflasyon neticedir’ tezini savunmuştu. Erdoğan’ın bu tezi ise 2021 eylül ayından itibaren Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ile birlikte hayata geçti. Ardında bu modele ise ‘Türkiye Ekonomi Modeli’ ismi verildi. Bu modelin hayata geçmesinin ardından ise işler umulduğu gitmedi. Kur ve enflasyon kontrolden çıktı. Dolar kuru 18 liraya enflasyon oranları ise resmi verilere göre yüzde 73’lere yükseldi.

Bu gelişmelerin ardından bu politikaları daha önce birçok kez eleştiren Prof. Dr. Özgür Demirtaş Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göndermede bulundu.

Demirtaş yaptığı paylaşımda “Faiz Enflasyonun Sebebidir” hikayesi de paramparça oldu, ifadelerini kullanarak ‘’Enflasyon İNANILMAZ. % 161 oldu! Yazık bizlere, yazık bu ülkenin insanlarına…’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu