Ekonomi

Para basımında korkunç seviyelere ulaştı, krizin geri dönülemez bir boyuta ulaştı

Sosyal medyada gündem olan ardışık seri numaralı paraların akıbeti belli oldu. Sözcü gazetesi yazarı Yücel Arı bu konuya köşesinde açıklık getirdi.

Türkiye’de artan enflasyon oranlarıyla birlikte para arzı da artıyor. Para arzı korkunç seviyelere ulaştı. Sözcü gazetesi yazarı Yücel Arı’nın aktardığı bilgilere göre bir ayda 102 milyon adet 200, 165 milyon adet 100, 77 milyon adet 50, 32 milyon adet 20, 39 milyon adet 10 ve 28 milyon adet 5 lira dolaşıma sokuldu.

Geçen yıl mayıs ayında piyasada 373 milyon adet 200 liralık banknot olduğunu belirten Arı, aradan geçen bir yılda piyasadaki 200 liralık banknot sayısının 639 milyona çıktığını söyledi.

Basılan bu paraların enflasyona neden olduğunu söyleyen Arı, krizin geri dönülemez bir boyuta ulaştığını iddia etti.

En alttakiler ülkesinin para birimi

50 liradan sonrası bozuk düzen içinde çırpınanlara ait olduğunu belirten Yücel Arı, ‘’Bozuk bölümle emekliler, altı üstü asgariyle yaşamaya çalışan işçiler, memurlar, köylü ve öğrenciler ilgileniyor… 50, 20, 10 ve 5’likler en alttakiler ülkesinin para birimi neredeyse!’’ ifadelerini kullandı.

Yücel Arı devamında ise, ‘’Dolaşımda güya 1 lira, 50 kuruş, 25 kuruş, 10 kuruş, 5 kuruş, 1 kuruş da var… Var diyorlar ama piyasada yok.’’ değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu