Paranızı Nasıl Yönetebilirsiniz?

Paranızı nasıl iyi yönetir, harcar ve işletirseniz yaşam koşullarınız üzerinde de o kadar etkisi olur. Finansal açıdan düşünmeyi öğrenmek biraz zaman alabilir ancak bu konudaki temel bilgiler oldukça basittir ve asla değişmez.

Para durumunuzu yönetmek, birkaç evrak işinden ve sayılardan ibaret bir olaydır. Paranızın X kadarını dolara çevirirsiniz, Y kadar parayı harcarsınız. Yaptığınız harcamalar, yaptığınız yatırımlardan her zaman az olmalıdır. Tabii bu durum yaşam şartlarınız, bazı alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterebilir. Düşünce yapınız da para yönetiminde önemli bir rol sahibidir.

Kazandığınızdan daha az para harcayın. Eğer yılda 35 bin lira kazanıyorsanız, yılda 40 bin lira harcama yaparsanız borç batağına saplanırsınız. Yıllık ve aylık kazancınızdan her zaman daha az harcamalı ve bu kazancın bir kısmını acil durumlar ya da hayati değişiklikler(evlilik, taşınma vs.) için biriktirmelisiniz. Bu şekilde birikim yapmak, sizi her zaman için geleceğe hazırlar ve kaçınılmaz krizlerle baş etmenizi sağlar.

Paranızı yönetmek istiyorsanız daima geleceğinizi planlayın. Bu aklınıza sadece emekliliği getirmesin. Acil durum bütçesi oluşturmak, zor zamanlar için para ayırmak birçok acil durumdan kolayca sıyrılmanızı sağlar.

Paranızla yatırım veya yatırımlar yapın. Düzgün bir yatırım size zamanla daha fazla para kazandırır. Bütün paranızı düşük faizli bir vadeli hesaba yatırmayın. Herhangi bir yatırım yapın ve bu yatırım size önceki paranızdan çok daha fazlasını kazandırsın.

İsmail YILMAZ: 2014 yılından bu yana Ekonomik piyasalarında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından bu yana Bankahaberi.com için haber editörlüğü yapıyorum.