EkonomiGündem

Petrol, G-7 zirvesi ve durgunluk endişeleri nedeniyle haftaya düşüşle başladı

Petrol, G-7 zirvesi ve ABD’deki durgunluk endişelerinin gölgesinde haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı.

Yatırımcıların G-7 zirvesini yakından izlemesi ve ABD’de yaşanacak durgunluk sonrası talepte düşüş yaşanması ihtimali nedeniyle petrol haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Brent petrolün varil fiyatı haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,40 değer kaybederek 112 dolardan başladı.

West Texas Intermediate (petrolün spot fiyatını, vadeli fiyatını veya değerlendirilmiş fiyatını belirtmek için kullanılan terim) pazartesi günü varil başına 107 doların altına düşerken endeks cuma günü yüzde 3,2 değer kazandı. Ancak bu değer kazancına rağmen endeks nisan ayından bu yana ilk kez arka arkaya haftalık bazda değer kaybetmiş oldu. Öte yandan G-7 üyeleri, Rusya’ya Ukrayna’ya süresiz destek sağlamayı taahhüt etti ve Rus petrolünün ithalatına sınır getirmek için çalışma yapacak.

Öte yandan Petrol, merkez bankalarının yükselen enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükseltmesiyle birlikte küresel yavaşlama korkularının artması üzerine 2021 kasım ayından bu yana ilk aylık düşüşüne doğru ilerliyor. Bununla birlikte, benzin gibi ürünler için perakende fiyatları, yakıt üretme kapasitesinin yetersizliği nedeniyle ham petrol kadar hızlı bir düşüş yaşamadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu