Döviz & Borsa

Piyasalar, FED’in haziran ayında 75 baz puan faiz artırımını fiyatlıyor

ABD'de son 40 yılın en yüksek enflasyonu görülmesinin ardın FED’in mayıs ayındaki toplantısında 50 baz puan faiz artışına kesin gözüyle bakılırken piyasalar haziran ayındaki toplantıda 75 baz puanlık faiz artışını fiyatlıyor.

Küresel çapta artan enflasyon oranları sonrası Merkez Bankaları enflasyonun kontrolden çıkmaması için aksiyonlar almaya devam ediyor. ABD’de de son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarının görülmesinin ardından FED’in şahin pozisyona geçmesi ile beraber yıl sonuna kadar en az 4 kez faiz artıracağının sinyalini vermişti. Son olarak ise FED’in mayıs ayında 50 baz puan faiz artışına gitmesi beklenirken şimdide piyasalarda haziran ayında 75 baz puanlık faiz artışı havası hakim.

Öte yandan uzmanlar FED’in 1994 yılında faizleri yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkarmasından ardından yaptığı 75 baz puanlık faiz artışından beri böyle bir hamlede bulunmadığını belirtiyor.

Wall Street endeksleri kırmızıya boyandı

FED’in faiz artışı mesajları sonrası bir süredir düşüşler kaydedilen Wall Street endeksleri perşembe günkü toparlanmanın ardın haftanın son işlem gününde tekrar sert satışlara sahne oldu.

S%P 500 yüzde 2,89 düşüşle 4143 puanla günü kapatırken teknoloji hisselerinden oluşan NASDAQ 100 endeksi yüzde 4,47 düşüşle 12854.80 puanla günü tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu