Borsa İstanbul BİST 30'da Yer Alan Banka Paylarına Açığa Satış Yasağı Getirdi

Son dakika gelişmesi olarak ajanslara yansıyan habere göre, ABD'de Halkbank'a yönelik yeni bir iddianame hazırlığının devam etmesinin ardından Borsa İstanbul'dan KAP'a yapılan açıklamada BİST 30'da bulunan banka hisselerine açığa satış yasağı getirildi!

Borsa İstanbul BİST 30'da Yer Alan Banka Paylarına Açığa Satış Yasağı Getirdi

Borsa İstanbul aralarında Akbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, TSKB, Vakıfbank, Halkbank ve Yapı Kredi'nin bulunduğu BİST 30'da yer alan bankalara açığa satış yasağı getirdiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından Halkbank hisselerinde piyasa açışımda %7.2 düşüş yaşandığı görüldü. Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre " Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürlüğünce, BIST30 Endeksi dahilinde olan Akbank T.A.Ş. (AKBNK.E), Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN.E),Türkiye Halk Bankası A.Ş.  (HALKB.E), Türkiye İş Bankası A.Ş. C grubu (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB.E), Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN.E), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK.E) paylarında 16/10/2019 tarihinden itibaren geçici olarak açığa satış yasağı getirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Halkbank İddianamesi Etkili Oldu

Geçtiğimiz gün gece saatlerinde ABD'de federal savcıların Halkbank hakkında yeni bir iddianame hazırladığı haberi yayılmıştı. Bu tip haber akışlarının yaşanmasının ardından piyasalarda ve borsada spekülatif hareketlerin önüne geçmek maksadıyla açığa satışlara zaman zaman kısıtlamalar yapıldığı görülüyor.  Borsada açığa satış, pay piyasalarında, hisse fiyatlarının yükselişi yerine düşüşünden kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların, sahip olmadıkları hisse senedini ödünç almak kaydıyla satması anlamına geliyor.


Beklenen "Açığa Satış" Açıklaması Geldi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yatırımcılara satışa konu edilecek BİST 30 endeksi dahilindeki banka payları için depo şartı uygulanacağı ve söz konusu satışın sadece ilgili kıymetin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabileceği bildirildi. Sermaye Piyasası Kurulu'nun resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulan bildiriye göre sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf ve istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen BİST 30'da yer alan bankaların paylarında bugünden itibaren geçici olarak açığa satış işlemlerine yasak getirildiği belirtilid.

Açığa satış yasağı kapsamına ayrıca gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonlar da dahil edildi. Bu yasak sonucunda yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek söz konusu banka payları için depo şartı uygulanacak. Mülkiyetinde adı geçen bankaların payı bulunan yatırımcılar, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilecek. Sermaye Piyasası Kurulu'nun almış olduğu bu karara uyumun kontrol ve takibinde yasal sorumluluk ise yatırım kuruluşlarında olacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER