Dolar Ekim Ayında 6 TL Üstüne Çıkacak Mı?

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın ardından yatırımcılar kadar vatandaşlar da doların akıbetini yakından takip etmeye devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Barış Pınarı Harekatı'na dair Türkiye'ye ekonomik yaptırımlar düzenleyeceğini bizzat açıklamasından sonra gözler dolar / TL paritesine çevrildi. Dolar düşecek mi, ekim ayında 6 TL üstüne çıkacak mı? İşte son dönemde en çok merak edilen soruların yanıtları ve Dolar / TL teknik analizleri...

Dolar Ekim Ayında 6 TL Üstüne Çıkacak Mı?
15 Ekim 2019 Tarihli Dolar Kuru Güncel Yorumları

Dolar / TL paritesinde sıcak dakikalar yaşanmaya devam ediyor. Alan Yatırım güncel Dolar kuru yorumuna göre Suriye'nin kuzeyindeki Barış Pınarı Harekatı'na yönelik ABD ve AB'den gelen ekonomik yaptırım mesajları dün TL varlıklarda aşağı yönlü baskının devam etmesine neden oldu. Dün akşam saatlerinde açıklanan ilk ekonomik yaptırım listesinin piyasaların fiyatlandırdığı ve beklentisi kadar derin olmaması, sabah işlem saatlerinde Dolar / TL kurunda tepki hareketleri görmemize neden oluyor.

15 Ekim Salı günü itibarıyla yine Barış Pınarı Harekatı'na yönelik gelişmeler ile birlikte FED üyelerinin konuşmalarının kur hareketlerinde ciddi oranda etkili olacağı düşünülüyor. Dolar / TL paritesi sabah 08:45 saati itibarıyla 5,88 seviyesinden işlem görüyor. Kurda bugün itibarıyla 5,90 noktası ilk önemli direnç seviyesi olarak belirlendi. Bunun üzerinde 5,94 ve 5,99 seviyeleri artçı direnç noktası olarak kabul ediliyor. Olası bir durumda aşağı yönlü harekette ise 5,85'in altında 5,81 ve 5,78 noktaları önem kazanacaktır.

Trump Ekonomik Yaptırım Kararnamesini İmzaladı, Dolar Ne Olacak?

Türkiye - ABD arasındaki ilişkilere yönelik endişeli atmosfer sürmeye devam ediyor. Dün TL varlıklar üzerindeki satış baskısı hız kazanırken Dolar / TL paritesi 5,9392 seviyesine kadar yükseldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada "Türkiye'ye büyük ekonomik yaptırımlar geliyor." ifadesini kullandı. Daha sonra ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararnamesini imzaladığı haberinin yayılmasıyla birlikte yurt içi piyasalardaki TL satış baskısını artırdı. Bu gelişmelere son olarak Beyaz Saray'dan yapılan açıklama damgasını vurdu. Trump'ın, ABD Hazine ve Dışişleri Bakanlıklarına Türkiye'deki bazı kurum ve kişilere yaptırımlar getirmeleri için yetki veren başkanlık kararnamesini imzaladığı kamuoyuna duyuruldu.

Trump'ın yaptığı açıklamalarla birlikte ABD - Türkiye arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasına ilişkin yürütülen görüşmelerin hemen askıya alınacağı ve çelik tarifelerinin mayıs ayındaki %50 indirimden önceki seviyeye yükseltileceğini duyurdu. USD / TRY paritesi 15 Ekim Salı sabah saatlerinde 5,9230 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Teknik açıdan bakıldığında 5,9350 - 5,94 bandının çok önemli bir direnç noktası olduğu görülüyor. Dolar / TL paritesinin bu bölgeye ulaşması halinde kısa vadede bu bandı yukarı yönlü kırmakta zorlanabileceğini ve bu seviyeler civarında yükseliş hareketinin kısmen durulabileceği görüşü analistler tarafından benimsenmiş durumda. Dolar / TL paritesinin 5,94 eşiğinden aşağı yönlü bir düzeltme yapması ve bugün içerisinde 5,85 – 5,94 seviyeleri arasında işlem görmesi bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER