Dolar Yılın Sonunda 7 TL Olacak Mı? Merkez Bankası Hedefi Nedir?

Dolar 2019 yılında kaç TL olacak? Doların yıl sonunda 7 TL'yi görüp görmeyeceği merak ediliyor. Merkez Bankası'nın bu konuda beklenti hedefi nedir? İşte  Dolar / TL paritesinde öngörüler ve hedefler...

Dolar Yılın Sonunda 7 TL Olacak Mı? Merkez Bankası Hedefi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) beklenti anketinde 12 ay sonrası için TÜFE beklentisi %12,21’den %11.18’e geriledi. Yıl sonu Dolar / TL beklentisi de 6,00’dan 6,05’e yükseldi.  Peki Dolar / TL yıl sonunda 7 TL olacak mı? Finans ve piyasa analistleri kısa vadede beklentilerini açıkladı.

Işık FX Dolar Kuru Yorumları

Dolar kurunun Suriye merkezli haber akışları ile birlikte volatilite yaratmaya devam ettiği görülüyor. Güvenli bölge konusunda ABD‘nin ardından Rusya ile mutabakat sağlandı. Bu anlaşmanın akabinde dış ülkelerden gelen açıklamaların da şu ana kadar olumlu olduğu görüldü. Bu durumda TL varlıklarında pozitif bir etki görülmesi kaçınılmaz oldu. Bunun dışında dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye'ye yönelik imzaladığı yaptırım kararnamesinin iptal edileceği ve Türkiye'ye yaptırımların kalkacağına dair gelen açıklamalar sonucunda yine TL varlıklarına pozitif etkilerin oluştuğu görüldü. Bu süreçte 5.73 TL seviyelerine kadar kur tarafında bir geri çekile yaşandı. Söz konusu pozitif havanın devam etmesi TL için olumlu olarak değerlendiriliyor. Ancak bölgedeki hareketliliğin devam etmesi ve neler yaşanacağının kestirilememesi piyasanın da bu konuda ihtiyatlı davranmasına neden oluyor.

TCMB’nin vereceği faiz kararında piyasa tarafında en az 100 baz puanlk bir faiz indirim beklentisi bulunuyor. Teknik olarak da şuanda aşağıda 5.65 yukarı tarafta ise 5.85 noktalarının önemli seviyeler olduğunu görülüyor.

Dolarda Seviye Harekat Öncesi Noktaya Geldi

Dolar kurundaki tansiyon giderek düşüyor. Başkan Trump'ın yaptırım kararının kalkacağını açıklamasının ardından kur seviyesinin harekat öncesi seviyesine gerilediği görüldü. TCMB'nin bugün politika faizinde indirim yapması bekleniyor. Genel beklentiler 100 baz puan indirim olacağı yönünde bulunuyor. Fakat dünkü gelişmelerin ardından yaşanan olumlu hava ile birlikte TCMB'nin elinin güçlendiği ve 150 baz puanlık bir indirim yapabileceği de piyasalarda konuşuluyor. Ancak beklentilerin çok üzerinde 250 baz puan ve üzeri bir indirim kurda 5.85 seviyelerine doğru bir harekete neden olabilir.

Osmanlı Yatırım Dolar Kuru Yorumları

Faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareketin Dolar / TL paritesini aşağı yönlü baskıladığı görülüyor. Bugün olası bir yükselişlerde 5.7696, 5.7803 ve 5.7989 direnç seviyeleri olarak takip edilecek. Merkez Bankası'nın açıklayacağı politika faizi indirim kararının kaç baz puan olacağı da seviyenin belirlenmesinde etkili olacak.

Dolar Faiz İndirimi Beklentisiyle Toparlanıyor

TCMB'Nni bugün saat 14.00'da yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan 1 Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı'nı %16.50’den %15.50’ye düşüreceği beklentisiyle Dolar / TL paritesinde bir toparlanma olduğu görülüyor. Faiz kararının açıklanmasının ardından 5.8400 ve 5.9700 direnç noktaları olarak öne çıkıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER