En Şeffaf Bitcoin Borsaları Raporları Yayınlandı!

Bitcoin Borsalari

En Şeffaf Bitcoin Borsaları Raporları Yayınlandı!
Kripto para piyasası yatırımcılarını yakından ilgilendiren raporlar, Blockchain Şeffaflık Enstitüsü (Blockchain Transparency Institute) tarafından yayınlandı. Enstitü son piyasa gözetim raporunda, Kraken ve Coinbase'in endüstrideki en şeffaf ve en temiz kripto para birimi borsaları arasında olduğunu belirtti.

Blockchain Şeffaflık Enstitüsü tarafından 19 Eylül'de yayınlanan 5. piyasa gözetim raporunda, kripto para birimi borsalarının işlem hacimleri raporlandı. BTI imzalı rapor, 2018 yılının Ağustos ayından bu yana dünya kamuoyuna duyurulan 5. rapor olarak dikkat çekti. Yayınladığı tüm raporlarda tescilli algoritması sayesinde fazladan gösterilmiş hacimleri, borsaların hacimlerinden çıkararak güvenilir bir otorite haline gelen Blockchain Şeffaflık Enstitüsü (BTI) son raporunda şu açıklamalara yer verdi:

"2019’un başlamasından bu yana, ilk 40’da yer alan borsaların sahte hacimlerinde yüzde 35,7’lik bir azalış söz konusu oldu. Veri raporlarımızı bu borsaların çoğuyla paylaşma süreci, sahte hacim işlemlerinin hesaplarını tespit etmek ve bunları kapatmak için gelişmiş mekanizmalarla sonuçlandı."

En Şeffaf Kripto Para Birimi Borsaları Belirlendi


BTI tarafından yayınlanan güncel rapor, bir önceki rapordan bu yana en temiz ve en şeffaf borsaların Kraken, Coinbase, Poloniex ve Upbit olmaya devam ettiğini de bir kez daha gözler önüne serdi. Bununla birlikte OKEx ve Bibox yayınlanan şeffaflık raporunda ilk 40 borsadaki sıralamasına göre en yüksek sahte hacmin olduğu borsalar olarak ifade edildi.

BTI raporunda Japonya ve ABD'nin kripto para birimi piyasalarını doğru analiz ederek borsaları yönlendirdiğini tespit etti. Raporda ayrıca şu açıklamalar yapıldı: "Temel olarak bu ülkelerdeki yasal ve düzenleyici standartlar gibi birkaç faktöre bağlı olabilir. Ancak, daha katı düzenleyici çerçeveler her zaman en temiz borsaları üretmez."

Geçtiğimiz mart ayının ortalarında araştırma şirketinin Bitcoin işlem rakamları ile ilgili bir rapor yayınladığı biliniyor Bitwise Asset Management. San Fransisco merkezli endeks fonu sağlayıcısı şirket, CoinMarketCap'te (CMC) görüldüğü üzere Bitcoin işlem hacminin %95'inin sahte hacim kaynaklı olduğunu açıkladı. Kripto para birimi piyasalarında yıkama işlemi olarak adlandırılan sahte hacimler, işlem hacminin yapay olarak artması için aynı varlık üzerinde hem alım hem de satım emirlerinin verildiği bir süreci kapsadığı biliniyor. Bu sayede kripto para birimi piyasasında bulunan dijital varlığın gerçekte olduğundan daha fazla talep olduğu izlenimi veren manipülasyon yapılmış oluyor. Yasal olarak düzenlenmiş borsalarda sahte hacim ifade eden yıkama işlemi yasaklanmaya devam ediliyor.

Polis 600 Bin Doların Üstünde Bitcoin'i Müzayede Edecek


İngiltere polisi tarafından bir suçludan ele geçirilen kripto paralar, İrlanda merkezli bir açık arttırma evi tarafından açık arttırma yolu ile satışa sunulacak. Wilsons Auctions adlı şirket, geçtiğimiz hafta sonu Doğu Bölgesi Özel Operasyon Birimi'nin aralarında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XPR) da bulunan 621.000 dolar değerindeki kripto paralara ait açık artırmayı yönetmeye karar verdiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre 600 bin doların üzerinde bir meblağa tekabül eden Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin açık arttırması, rezervsiz açık artırma usulüne göre gerçekleştirilecek. Açık arttırmada söz konusu olan mal varlıkları için belirlenmiş bir asgari fiyat bulunmayacak. Edinilen bilgilere göre kripto para birimleri "online platform üzerinden kişisel verilere saldırı düzenleyen, hack hizmetlerini yasa dışı yollarla temin eden ve kripto korsanlığı yapan bir suçludan ele geçirildiği öğrenildi.

Açık arttırma İngiltere merkezli olmasına rağmen uluslararası niteliğe sahip olacak. Açık artırma 25 Eylül tarihinde saat öğlen 12'de başlayacak ve kripto para birimleri parçalar halinde açık arttırma usulüne göre satışa sunulacak.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER