Halkbank Genel Müdürü: Ekonomik İstikrarı Kısa Sürede Sağladık

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan geçtiğimiz yılın Ağustos ayında ülkemizin ne yazık ki çok ciddi bir kur atağı ile karşı karşıya kaldığını hatırlatarak, "Ekonomik istikrarı kısa süre içinde yeniden sağladık." açıklamasında bulundu.

Halkbank Genel Müdürü: Ekonomik İstikrarı Kısa Sürede Sağladık

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanlığı tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Tekstil Zirvesi Galası'nda konuşma yapan Halkbank Genel Müdürü Arslan, 2008 Dünya Ekonomik Krizi'nin ardından dünya ekonomisinin sürdürülebilir bir ivme kazanamadığına dikkat çekti.

Türkiye'nin bu dönemde büyüme hedeflerinin gerisinde kaldığını ifade eden Arslan, uluslararası ticaretin istikrar kazanması, yatırım, istihdam ve ekonomik büyümenin artması doğrultusundaki tüm girişimlere karşın istenen seviyeye bir türlü çıkılamadığını hatırlattı. Halkbank Genel Müdür Osman Arslan "ABD Başkanı Donald Trump döneminde Çin ile ticaret savaşlarını başlatan ABD'nin ithal ürünlere karşı vergi artırma politikası, uluslararası ticaretin dengelerini tamamen değiştirmiştir. İngiltere'nin AB'den ayrılma (Brexit) süreci siyasi belirsizlikleri daha da artırmış, küresel jeopolitik gerilimlerin ve enerji fiyatlarının yükseldiği görülmüştür." açıklamasında bulundu.Küresel çapta cereyan eden bu gelişmelerin sonucunda IMF'nin temmuz ayında yayımlamış olduğu Küresel Ekonomik Görünüm raporunda küresel ekonomik büyüme tahminini 2019 yılı için %3,2'ye kadar geri çektiğine dikkat çeken Arslan, yatırımlar ve tüketici talebinin tüm dünyada hızla düştüğünü, şirketlerin ve hane halkının uzun vadeli harcamalardan kaçındıklarına şahit olduklarını vurguladı.

"Türkiye Ekonomisine Güç Katan Bir Kurumdur"


"Enflasyondaki kalıcı iyileşme faiz hadlerindeki kalıcı düşüşün de bir yansıması olmuştur." diyen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, kurda yaşanan dalgalanmaların dindirilmesi ve enflasyon riskinin azalmasının akabinde Merkez Bankası'nın para politikalarında isabetli adımlar attığına dikkat çekti. MB kararı ile para politika faizinde 750 baz puan indirime gidilmesinin piyasadaki iyimserliği arttırdığını belirten Arslan, Halkbank'ın iş dünyasına verdiği destek ile birlikte kuruluşundan bu yana Türkiye ekonomisine güç katan bir kurum olduğunu kaydetti. Genel Müdür Osman Arslan sözlerine şu şekilde devam etti: "Halkbank her daim, esnaf ve KOBİ'nin bankası unvanına yakışan adımlar atmıştır. Bankamızın finans piyasalarını hızlı ve gerçekçi verilerle analiz edebilen teknik becerisi, geride bıraktığımız süreçte de piyasa koşullarını gözeten yeni ürünler hazırlayabilmemizi sağlamıştır."

Arslan Kahramanmaraş'ta yaptığı konuşmasında bankaların ikinci çeyrek sonunda nakdi kredilerini de içeren toplam kredilerin geçtiğimiz yılın ilk yarısına oranla KOBİ kredileri sektöründeki pazar payının da %17,5'e yükseldiğini vurguladı. Ortaya koyulan bu yüksek performansa dair elde tutulan verilerin, tekstil sektörü özelinde ayrıca açılması gerektiğini kaydetti.

2019 yılında Temmuz ayı itibarıyla Bankacılık sektöründe Tekstil ve Tekstil ürünleri sektörüne yönelik 87 milyar lira nakit ve 32 milyar lira gayri nakit olmak üzere toplamda 119 milyar lira kredi hacminin bulunduğunu hatırlatan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Halkbank'ın tekstil ve tekstil ürünleri sektörüne sağlamış olduğu kredi tutarının ise 7,7 milyar lira nakit ve 5,1 milyar lira gayri nakit olmak üzere toplamda 12,8 milyar lirayı bulduğuna dikkat çekti.

"Halkbank Tekstilcinin Yanında Olmaya Devam Edecek"


"Bankamızın tekstil ürünleri sanayine kullandırılan nakit kredilerdeki payı yaklaşık %9, gayri nakit kredilerdeki payı ise yaklaşık %16 gibi yüksek seviyelerdir." açıklamasında bulunan Arslan, Merkez Bankasının temmuz ve eylül aylarındaki politika faizi indirim kararlarının hemen ardından kredi faiz oranlarında güncellemeler yapan ilk bankanın Halkbank olduğunu kaydetti.

Küresel alanda markalaşmanın öneminin arttığı günümüz konjonktüründe tekstil sektöründe faaliyet gösteren Türk markalarının sayısının artmasını gurur verici olarak nitelendiren Arslan, Halkbank'ın tekstil firmalarının enerji verimliliğini artıracak yatırımlarından tekstil makinesi alımlarına kadar her türlü girişiminde tekstilcilerin en büyük destekçisi olmaya devam edeceğini ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER