Döviz & BorsaEkonomiGündem
Trend

Piyasalarda enflasyon rallisi: BIST 100, SP 500, NASDAQ

Bugün piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisinin açıklanması ile birlikte piyasalar coştu. ABD borsalarında yüzde 7’ye varan değer artışları kaydedilirken Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde yüzde 2,43 artış yaşandı. İşte detaylar.

Bugün finansal piyasalarda ralli rüzgarı esti. Özellikle bir yıla yakındır ayı piyasasında olan ABD borsalarında yüzde 7’ye varan değer artışları kaydedildi. Öte yandan zaten yükseliş trendinde olan ancak sabah saatlerinde yaşanan artış sonrası geri çekilmeye başlayan Borsa İstanbul BIST 100 endeksi ABD enflasyon verisinin açıklanması ile artışa geçerek günü yüzde2,43 artışla kapattı.

ABD enflasyon verisi beklentilerin altında geldi borsalar coştu

ABD enflasyon verisi beklentilerin altında geldi borsalar coştu

Dünyanın özellikle finansal piyasaların güzü bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verisine kilitlenmişti. Zira enflasyon verisi Amerika Merkez Bankasının (FED) faiz kararında önemli bir etken olarak ön plana çıkıyor. Enflasyon verisi yüksek gelirse FED faiz artışına gidiyor ve özellikle borsalar için istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor. Ancak enflasyon verisi beklentinin altında gelirse ise bu piyasalar tarafından FED’in faiz artırımında frene basacağı beklentisi doğurarak piyasayı olumlu etkiliyor.

Bugünde yukarıdaki gibi benzer bir senaryo oluştu. Piyasalar ABD ‘de enflasyonun yüzde 8’e düşeceğini beklerken enflasyon oranının beklenenden daha düşük olarak yüzde 7,7 olarak gelmesi ile birlikte piyasalarda ralli havası oluştu. SP 500 piyasa öncesi yüzde 2,5’e yakın değer kazanırken piyasaların açılması ile birlikte yüzde 5,69 değer kazanarak günü 3962 puandan kapattı.

Diğer yandan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerini içerisinde barındıran NASDAQ 100 endeksi ise yüzde 7,56 değer kazanarak günü 11605 puandan kapattı. Dow Jones Sanayi Endeksi ise günü yüzde 3,70 puan yükselişle 33715 puandan tamamladı.

ABD enflasyon verisi sonrası Bitcoin’de yükselişe geçti

ABD enflasyon verisi sonrası Bitcoin’de yükselişe geçti

ABD enflasyon verisinin beklenenin daha da altına gelmesi bir süredir kan kaybeden lider para birimi Bitcoine de yaradı. Bitcoin, 8 Kasım günü gerçekleşen sert satışlar sonrası yüzde 22’ye yakın değer kaybederek 15 bin 700 dolara kadar geri çekilmişti. Ancak bugün ABD enflasyon verisinin beklenenin altında gelmesi ile piyasalarda yaşanan coşku ile birlikte Bitcoin yüzde 11 değer kazanarak 17 bin 700 dolara kadar yükseldi. Bitcoindeki yükselişle birlikte altcoinler de yükseldi.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yükselişine devam ediyor  

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yükselişine devam ediyor

Öte yandan uzun bir süredir dünya borsalarından pozitif ayrışarak yükselen Borsa İstanbul BIST endeksi ABD enflasyon verisinden güç alarak yükselişine devam etti. Enflasyon verisinin açıklanmasına yakın zamanlarda geri çekilen BIST 100 endeksi enflasyon verisinin açıklanması ile birlikte tekrar yükselişe geçti. BIST 100 endeksi günü yüzde 2,43 artışla 4467 puandan tamamladı. Yaşanan pozitif havayla birlikte Borsa İstanbul’daki yükselişin devam etmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu