Döviz & BorsaEkonomiGündem

Piyasalarda resesyon depremi: Borsa, altın, emtia

Merkez Bankalarının sert faiz artırımları sonrası artan resesyon endişeleri piyasalarda deprem etkisi yarattı. Borsa, altın ve emtialar da sert satışlar yaşandı. Detaylar haberimizde.

Küresel düzeyde yaşanan enflasyonist ortan sonrası dünya Merkez Bankaları sert faiz artışları yaptı. Başta Amerika Merkez Bankası (FED) olmak üzere birçok Avrupa ülkelerinin merkez bankaları sert faiz artışlarına gitti. Faiz artırımlarının sonucu bu defa da resesyon endişeleri had safhaya çıktı. Resesyon nedir? Resesyon olursa ne olur?

Bu endişeler beraberinde piyasalarda deprem etkisini de getirdi. Borsalar başta olmak üzere altın ve emtialar da sert satışlar yaşandı. Emtia fiyatları resesyonla beraber talep cephesinde düşüş yaşanacağı beklentisiyle düştü.

Geçen hafta platin 4,3, paladyum 6,2, gümüş yüzde 1 değer kaybetti. Öte yandan Bakır yüzde 5,1 değer kaybederken alüminyum 6,3, kurşun 3,2, nikel 6,7, çinko yüzde 4,9 değer kaybetti. Altın’da benzer şekilde geçen hafta yüzde 1,7 değer kaybetti.

Borsa tarafında ise başta ABD borsaları olmak üzere değer kayıpları sürdü. ABD borsaları geçen geçte yüzde 4’e varan değer kayıpları yaşadı. Öte yandan bir süredir küresel piyasalardan pozitif ayrışan Borsa İstanbul resesyon endişeleri sonrası başta Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası (EREGL) öncülüğünde yaşanan sert satışların ardından değer kayıpları yaşadı. Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL) devre kesti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu