GündemKripto Para

Piyasalardaki çöküş onları da vurdu! Changpeng Zhao, Elon Musk, Mark Zuckerberg

Son dönemdeki kripto para ve piyasalarda yaşanan çöküş küçük balıklar kadar büyük balıkları da yedi. Bloomberg’in milyarder endeksine göre son yaşanan çöküşün ardından birçok kişi servetlerinin yarısını kaybetti. Bu kişilerin içinde dünyaca ünlü Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao, Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’de bulunuyor.

Kripto ve küresel piyasalardaki deprem devam ediyor. Dün başta lider kripto para birimi olan Bitcoin olmak üzere küresel piyasalar sert değer kayıplarına sahne oldu. Bitcoin yüzde 14 değer kaybederek 23 bin doların altına sarkarken S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksi yüzde 4’e varan değer kayıpları yaşadı.

Serveti en çok eriyen beş kişi Kaynak Bloomberg Billionaires ındex
Serveti en çok eriyen beş kişi Kaynak: Bloomberg Billionaires ındex

Bu düşüşlerin ardından birçok kişi parasından olurken küçük yatırımcılar kadar dünyaca ünlü zenginlerde servetlerinden oldu. Bu kişilerin içinde dünyaca ünlü Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao, Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’de bulunuyor.

Bloomberg milyarderler endeksi verilerine göre, dünyanın en zengin 500 insanı, 2022’nin başından bu yana toplamda 1,4 trilyon dolar kaybetti. Sadece dünkü kayıp 206 milyar dolar oldu.

En çok kaybeden Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao

Listedenin en çok kaybedeni ise dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’nin COE’su Changpeng Zhao oldu. Eski McDonald’s çalışanı olan Zhao yükseldiği gibi düştü. Zhao’nun serveti son 6 ayda 85,6 milyar dolar azalarak 10,2 milyar dolara geriledi.

Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao’yu ise attığı tweetlerle kripto para piyasalarına yön veren Tesla’nın CEO’su Elon Musk oldu. Elon Musk, son dönemde piyasalarda yaşanan düşüşün ardından 73,2 milyar doalr kaybederek serveti 197,1 milyar dolara geriledi. Ancak Musk bu düşüşe rağmen en zenginler listesinde yer almaya devam diyor.

Diğer yandan online alışveriş devi Amazonun sahibi Jeff Bezos’un serveti bu süreçte 65,3 dolar eriyerek 127 milyar dolara gerilerken Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg ise 64,4 milyar dolarlık kayıpla 61,1 milyar dolara geriledi.

Fransa’nın ve Avrupa’nın en zengin ismi Bernard Arnault da bu süreçte büyük yaralar alan isimlerden birisi oldu. Arnault, 56,8 milyar dolarlık kayıpla, kaybedenler listesinde beşinci sırada yer aldı. Arnault’nun serveti 121,1 milyar dolara geriledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu