Portföy Yönetim Şirketi

Fon Yatırımı Geçmişten günümüze en çok tercih edilen yollardan biri olan fon yatırımı ile  çeşitli yatırımcılardan toplanan paralarla hisse senedi, tahvil, maden gibi sermaye piyasası araçları yönetilmektedir. Yatırım fonları kendi içinde birçok çeşide ayrılmaktadır.

Fon Yatırımı

Geçmişten günümüze en çok tercih edilen yollardan biri olan fon yatırımı ile  çeşitli yatırımcılardan toplanan paralarla hisse senedi, tahvil, maden gibi sermaye piyasası araçları yönetilmektedir. Yatırım fonları kendi içinde birçok çeşide ayrılmaktadır. Altın fonu, likit fon, kıymetli madenler, karma fon, iştirak fonu, değişken fon, serbest yatırım fonu gibi birçok kategoriye ayrılmaktadır. Nitekim, yatırım fonu yaparken birçok konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Girilen riskin seviyesi, yatırım fonu kurucusu, yöneten kişiler, önerilen vadeler, kişiye getiri verip vermediği, geçmişteki portföy dağılım eğrileri, yatırım stratejileri gibi birçok unsur dikkate alınmalıdır. Yatırım fonu içerisinde birçok avantaj yer almaktadır. Birçok portföy çeşidi bulunduğu için riski en aza indirerek getir garantisi elde edilmektedir. Aynı zamanda profesyonel kişilerce yönetilmesi, portföyler içerisinde yer alan günlük değer artışının görülmesi, değerlendirmesi yatırım fonu açısından kişiye avantaj sağlayan gelişmeler arasında yer almaktadır. Değeri artan kıymet satıldığında sermaye kazancı sağlayarak elde edilen kar portföy değeri olarak yansıtılmaktadır. Fonun toplam değerinin yüksek olması, yatırım değerinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Sertifika Programları

Portföy yönetimi içerisinde yer alan sertifika programları yatırım konusunda eğitim almak isteyen lisans öğrencileri, yatırım danışmanları veya yatırıma ilgi duyan insanların çeşitli eğitimlerden geçerek sertifika sahibi olmasını sağlamaktadır. Eğitim programları çeşitli başlıklar altında konuyu ele alarak, yapacakları yatırım konusunda çeşitli fikirler sunar. Eğitim programları kişilerin vizyon ve bakış açılarına yön vererek kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. Ele alınan konular arasında portföy yönetimi, süreci, yatırım özellikleri, beklenen getiriler, risk oranları, yatırım stratejileri, ölçülmesi, kişisel varlık yönetimi gibi birçok alanda geniş kapsamlı bilgi sunmaktadır.

Bireysel yatırımcıların yapacakları yatırım hususunda dikkat etmesi gereken hususları göstererek, doğru yatırım analizlerini teorilerle birlikte açıklamayı hedeflemektedir. Finansal ürün örnekleri incelenerek, güncel piyasayı doğru bir şekilde yorumlamayı ve yönetmeyi göstermektedir. Aktif piyasa zamanlaması yaparak, yatırım hedefleri üzerinde yönlendirmeler yapmaktadır.

Geleneksel portföy yönetimi kavramı içerisinde yer alan aşamaları göstererek, menkul kıymet, yatırım fonu seçmenin öneminden bahseder. Değişken, borçlanma araçları, fon sepeti, hisse senedi gibi kavramlara değinerek risk profilini tanımlamaktadır. Portföy yönetimi içerisinde yer alan stratejiler içerisinde aktif ve pasif portföy çeşitlerini açıklamaktadır. Aynı zamanda portföy sigortası, sabit oran, değişken oran, endeks fon gibi terimlerin üzerinde durarak satın alıp elde tutma stratejisini müşterilere sunmaktadır. Finansal varlıklar içerisinde tahmin edilen getiriyi hesaplayarak oluşacak risklerin tahmini yapılmaktadır. Portföy yönetimi içerisinde yer alan performansın ölçülmesi sharpe oranı hesaplanarak bulunmaktadır. Piyasa zamanlanması ile yatırımcıların doğru zamanda uygulamaya geçmesi önerilmektedir. Nitekim kendi içinde birçok kategoriye ayrılan sertifika programları, temel kavramlardan başlayarak birçok başlık altında eğitim programları sunar. Programların ücreti, eğitim saatlerine, eğitimi veren kişiye, kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda yer alan sertifika programlarını inceleyerek, kendi ihtiyaçlarınıza yönelik bir yol belirleyebilirsiniz.

Türev Piyasası İşlemleri

Türev piyasaları, kendi içinde forward, options, swap, futures gibi birçok vadeli işlemi kapsamaktadır. Şöyle ki herhangi bir malın veya finansal ürünün ilerde teslimatı yapılmak üzere erkenden alım satım işlemlerinin yapılmasıdır. Türev piyasaları, yatırımcıyı risklere karşı koruyarak kişiye kar sağlamayı amaçlamaktadır. Finans piyasasına derinlik kazandırarak yatırımcıların ihtiyaçları üzerinden ilerlemektedir. Borsa bünyesinde işleyerek, vadeli alım satım, takas gibi işlemleri yürütmektedir. Türev piyasaları sonradan oluşabilecek riskleri engelleyerek, fiyat değişimlerinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Üreticilerin, yatırımcıların, portföy yöneticilerine fiyatların zaman içerisindeki seyrini planlayarak risk yönetimi konusunda bilgilendirme yapmaktadır. Türev araçları içerisinde yer alan futures ile kişi varlığını güvence altına almaktadır. Vadeli işlem piyasasının temeli olan futures ürünün fiyatını sabitleyerek ileriki bir tarihte teslim alacağına dair sözleşme yapmaktadır. Opsiyon seçeneğinde ürünü belirli bir fiyattan alım veya satım yapmaya olanak sağlamaktadır. Swap ise takas sözleşmeleri için öngörülen bir terimdir. Ürünü yüksek faizden almayı sağlayarak, faizin değiştirilmesi konusundaki işlemlere yer vermektedir. Amacı risk yönetimi olan forward, kısa vadeli yatırımlar için tercih edilmektedir. Aynı zamanda menkul kıymetlerin, varlıkların ileriki bir tarihte teslim edilmesi üzerine yapılan alım satım işlemleridir. Yatırımcıların gözdesi olan türev piyasaları kişinin var olan mal varlıkları üzerinde kar elde etmesini sağlayarak, oluşacak risklere karşı önlem almaktadır.