EkonomiGündem

Prens Abdülaziz bin Selman enerji fiyatları yorumu: Hayatımda böyle bir şey görmedim

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman dünyadaki enerji fiyatlarıyla ilgili olarak, ’’Hayatımda böyle bir şey görmedim’’ yorumunda bulundu.

Küresel çaptaki enerji krizi her geçen gün büyüyor. Enerji krizi Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupalı ülkeler tarafından uygulanan ambargolar ile birlikte başka bir boyut kazandı. Avrupa Birliği Rusya’dan petrol tedarikinin tam anlamıyla durdurulması önerisi tüm üye ülkeler tarafından benimsenmendi. Ancak bu kararın hayata geçmesi halinde Rusya’nın petrol üretimini yüzde 2 düşüreceği tahmin ediliyor.

Hayatımda böyle bir şey görmedim

Bu gelişmelerin ardından enerji fiyatlarıyla ilgili açıklamada bulunan Suudi Arabistan Petrol Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, “Ben bir dinozorum, ama hayatımda böyle şey görmedim. Dünya her düzeyde enerji kapasitesinin tükenmesiyle karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Petrol Bakanı Süheyl Mazruyi kovid-19 pandemisinin etkilerinin tam anlamıyla azalmasının ardından enerji talebinin artacağını ancak OPEC+ grubunun daha fazla yatırım yapmadan bu talebi karşılayamayacağını belirterek, “Yatırım eksikliği konusunda uzun zamandır uyarıda bulunuyorduk. Yatırım eksikliği birçok ülkenin başına dert açmaya başladı” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu