PTT Kiracılara Müjdeyi Verdi! Devlet Kiranın Büyük Bir Kısmını Karşılayacak!

İhtiyaç sahibi aileler devlet tarafından yalnız bırakılmıyor. Dar gelirli ailelere yönelik sosyal yardım programları her geçen gün daha kapsamlı hale gelmektedir. Yeni yılın başlamasıyla birlikte sosyal yardımların hem kapsamı hem de finansmanı genişleyecek. Düşük gelirli haneleri neşelendirmek için en geniş yardım yelpazesi 2023'te de devam edecek.

PTT Kiracılara Müjdeyi Verdi! Devlet Kiranın Büyük Bir Kısmını Karşılayacak!

2023'e sayılı günler kala sosyal yardımlar da yoğun bir şekilde araştırılıyor. Son zamanlarda her şeyin fiyatlarındaki keskin artışa rağmen, devlet düşük gelirli aileleri görmezden gelmiyor. Zor durumdaki ailelere yardım amacıyla başlatılan Türkiye Aile Destek Programı, hızla kapsamını genişletiyor. Sosyal yardımlara kira yardımlarının da eklenmesi, vatandaşın bir nebze de olsa rahat nefes almasını sağladı. Kira yardımı, halkı sevindiren ve ceplerini rahatlatan kapsamlı bir araştırmaya konu oldu. İllere göre farklı miktarlarda kira yardımı alınabilir.

Kira Yardımı Başvuruları İçin Şartlar

Düşük gelirli haneler, sosyal yardımın kapsamı genişletildiği için artık rahat bir nefes alabilir. Bundan sonra sosyal destek paketi kapsamında kira yardımı da ihtiyaç sahibi ailelere yardımcı olacak. Türkiye Aile Destek Programı'nın dar gelirli ailelere yaptığı yardım kapsamına kira yardımı da dahil edildi. Kira yardımı ödemeleri bir yıl boyunca devam edecek. Yine de bu yardımın yararlı olduğu bazı durumlar vardır. Kira yardımı almaya hak kazanmak için aşağıdaki kriterlerin karşılanması gerekir:

  • Sigortasız olmak
  • Hem emekli maaşı hem de dul/yetim ödeneği alamamak
  • Gelir testi sonucu yoksulluk sınırının altında.
  • Gayrimenkul sahibi olmamak
  • İstikrarlı bir gelir kaynağından yoksun olmak

Kira Yardımı Başvurusu

Sosyal destek paketlerinin bir parçası olan kira yardımı başvuru detayları en çok araştırılan konuların başında geliyor. Kiralık yardıma ihtiyacı olan kişiler, nereye ve nasıl başvuracaklarından emin değiller. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan kira yardımı alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuru yapılması gerekmektedir. Valilik ve kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını ziyaret ederek kira yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Gereksinimleri karşılıyorsanız ve testler uygun olduğunuzu gösteriyorsa, kira yardımı almaya hak kazanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden siz de kira yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.