Gündem

Putin: Avrupa kendi ayağına sıkıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin uygulanan yaptırımlarla ilgili olarak Avrupa kendi ayağına sıkıyor yorumunda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’nın işgalinin ardından ülkesine uygulanan yaptırımlarla ilgili konuştu. Putin, yaptırımların Rusya’ya zarar vermediğini aksine gelirlerini artırdığını iddia etti. Avrupa yaptırımlarla kendi ayağına sıkıyor değerlendirmesinde bulundu.

Suçlu arıyorlar

Avrupa ülkelerinin siyasi rantlar ve ABD’nin baskıları nedeniyle Rusya’dan enerji alımlarını kısıtladıklarını belirten Putin, “Bu da enflasyona neden oluyor. Hatalarını kabul etmektense suçlu arıyorlar. Batılı politikacılar ve ekonomistler, basit, temel ekonomik yasaların temellerini unutmuş ya da kendi zararlarına olacak şekilde kasten görmezden gelmeyi tercih etmişler gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Yaptırımlar nedeniyle enerji fiyatlarının Avrupa’da daha arttığına dikkat çekerek Avrupa’nın kendi ayağına sıktığını söyleyen Putin “Rusya’nın enerji kaynaklarının reddedilmesi, Avrupa’nın sistematik olarak uzun vadede dünyanın en yüksek enerji maliyetine sahip bölgesi haline gelmesi anlamına geliyor.” dedi.

Yaptırımlar Rusya’nın gelirlerini artırıyor

Yaptırımlar sonucu Rusya’nın gelirlerinin azalması bir yana daha da arttığını belirten Putin, ’’Açıkçası ortaklarımızın attığı bu dengesiz adımlar, Avrupa ekonomisine zarar vermesinin yanı sıra Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirlerini artırıyor. Petrol piyasalarında tektonik bir değişim yaşanıyor ve eski modele göre ticaret yapmak artık olası görünmüyor. Yeni koşullarda yalnızca petrol çıkarmak değil, aynı zamanda son tüketiciye kadar tüm dikey zinciri oluşturmak da artık önem taşıyor.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan Putin, Rus enerji kaynakları da başka bölgelere kaydıracaklarının altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu