EkonomiGündem

Rekabet Kurumu’ndan tarım ürünlerinde sınırlama önerisi

Rekabet Kurumu, zincir marketlerin alıcı güçlerinin sınırlandırılması için haksız ticaret uygulamalarına yönelik tedbirlerin hayata geçirilmesini istedi.

Rekabet Kurumu artan gıda enflasyonu ile mücadele kapsamında ’’ Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporu’’ hazırladı. Raporda Rekabet Kurumu, tarım ürünlerinde fiyat istikrarının sağlanması için zincir marketlerin alıcı güçlerinin sınırlandırılması ve Ticaret Bakanlığı nezdinde haksız ticaret uygulamalarına yönelik tedbirlerin hayata geçirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Diğer yandan raporda, yaş sebze ve meyveler, çok sayıda el değiştirerek, toplayıcı, simsar, komisyoncu, tüccar gibi aracılar yoluyla tüketiciye ulaştırıldığı ifade edilirken yaş meyve ve sebzede üretici örgütlenmesinin arzulanan düzeyde olmaması nedeniyle pazarlama kanalının uzadığı bunun sonucunda tüketicinin ödediği paradan üreticinin eline geçen miktarın düştüğüne dikkat çekilirken, nihai ürün fiyatlarında yaşanan fiyat artışı veya düşüşünün sonraki yıllarda üretim eksikliği veya fazlalığına yol açtığı tüm bunların sonucunda ise tarımsal ürün fiyatlarında istikrarsızlığın oluştuğu belirtildi.

 

Çevresel faktörler ve girdi maliyetleri baskı oluşturuyor

Tarımsal ürün fiyatlarına, iklim, hava koşulları, kuraklık, hastalık gibi çevresel faktörlerin olumsuz baskı oluşturduğu belirtilen raporda, yaş meyve ve sebzelerin çabuk bozulabilir ürünler olmaları, depolama olanaklarının yetersiz ve raf ömürlerinin kısa olması da bu baskıyı destekliyor.

Raporda belirtilen diğer bir baskı unsuru da girdi maliyetleri oldu. Tarımsal üretim yapan üreticilerin ihtiyaçları olan girdileri çoğunlukla “oligopol” piyasalardan sağladığı bu piyasalarda da rekabetin düşük olmasından dolayı fiyatların yüksek olduğuna dikkat çekilirken bu sorunların çözülmediği taktirde tarım endüstrisinin karlılığının düşeceği ve üretim miktarının azalması dolayısıyla ürün fiyatlarının artmasına neden olacağı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu