Döviz & BorsaEkonomiGündem
Trend

Rekor kapanışın ardından Bakan Nebati’den borsa açıklaması

Borsa İstanbul BIST 100 endeksindeki rekor kapanışın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Borsa İstanbul ile ilgili açıklamada bulundu. İşte detaylar.

Borsa İstanbul’daki ralli tüm hızıyla devam ediyor. Borsa İstanbul’daki 18 Temmuz 2022 tarihinde başlayan ralli bu haftada da devam etti. Bugün haftanın son işlem gününde BIST 100 endeksi yüzde 2,55 değer kazanarak haftayı 3222 puandan kapattı. Bu rekor kapanışın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Borsa İstanbul ile ilgili açıklamalarda bulundu. Twitter üzerinden değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  • BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,55 kazançla 3.222,74 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 3.228,88 puana taşıdı.
  • Borsa İstanbul, 2 milyon 526 bin yatırımcı sayısına ulaşmış durumda. Halka açık şirketlerimize ait hisse senetlerinin toplam değeri ise 3 trilyon 400 milyar TL seviyesinde. Borsa İstanbul, yerli ve yabancı yatırımcının güvenle yatırım yaptığı bir mecra haline geldi.
  • Ekonomik aktivitedeki güçlü seyir ve şirket karlılıklarındaki artış BIST’i yatırımcılar için cazip kılıyor. Borsamız son dönemdeki performansıyla diğer gelişen ülke borsalarından pozitif yönde ayrışmış durumda. İlerleyen dönemde de bu güçlü seyrin sürmesini bekliyoruz.
  • Tüm bireysel ve kurumsal yatırımcılarımızın finansal bilinç ile yatırım yapabilmesi için hem Borsa İstanbul yönetimi hem de ekonomi yönetimi, üzerine düşen sorumluluğun bilinci ile çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu