Bankalar

Reuters: Avrupa bankalarını zor günler bekliyor

Dünyanın en büyük medya kuruluşlarından olan Reuters Avrupa Merkez Bankasının faiz artırım sürecine girmesi ile birlikte Avrupa bankalarının zor günlerin beklediğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Euro bölgesinde enflasyon oranlarının son 41 yılın en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte dünkü para politikası toplantısında faiz puanlarını 50 baz puan artırma kararı almıştı. Böylece Avrupa Merkez Bankası 11 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırmış oldu.

Avrupa Merkez Bankasının faiz artırımı kararı sonrası ise dünyanın en büyük medya kuruluşlarından birisi olan Reuters AMB’nin faiz kararının Avrupa bankalarını zorlayacağını belirterek Avrupa bankalarını zor günlerin beklediğini belirtti.

Faiz oranlarının yükselmesi, bankaların kredilerden sağladıkları Faiz gelirlerini artırsa da, artan borçlanma maliyetleri sonrası müşterilerin kredilerini geri ödeyememesi bankaları zora sokabilir.

Öte yandan yatırımcıların zorlu ekonomik koşullar nedeniyle ihtiyatlı davranması Avrupa bankalarının ABD’de olduğu gibi, yatırım ürünlerinin satışı ve anlaşmalardan daha az para kazanması anlamına geliyor.

Özellikle Almanya’nın Rus enerjisine yüksek bağımlılığı ve Alman ekonomisinin herhangi bir arz daralmasından göreceği zararlar nedeniyle Alman bankaları sorunun tam merkezinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu