BankalarEkonomiGündem

Reuters bankaların kredi isteksizliği altındaki nedenleri açıkladı

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters Türkiye’de bankaların bir süredir kredi vermede isteksiz kalmalarının altındaki nedenleri açıkladı. İşte detaylar.

Türkiye’de Merkez Bankasının politika faizini yüzde 13’e indirmesine rağmen piyasa faizleri her geçen gün artmaya devam ediyor ve banaklar kredi kullandırmada isteksiz duruyor. Hal böyle olunca da herkes bankaların kredi vermedikleri merak ediyor. Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters’de bu konuyu araştırdı ve elde ettiği bilgileri okuyucuları ile paylaştı. Konuya ilişkin olarak Reuters’a açıklamalarda bulunan üst düzey bir bankacı, “Bankalar likidite sağlamayan bir menkul kıymet istemiyor ve bu riski almak istemiyor, bu yüzden de kredi vermemeleri çok normal” dedi.

Reuters: Bazı bankalar kredi vermeyi durdurdu
Reuters: Bazı bankalar kredi vermeyi durdurdu

Öte yandan TCMB’nin faiz indirimi ile başlayan ve kredi karşılığı tahvil ayırma zorunlulukları ile devam eden düzenlemeleri sonrası bankalar, kurumsal bazı kredileri artık veremeyecek duruma gelmekten şikâyetçi.

Bankalar risk almak istemiyor

Açıklamasının devamında bankaların risk almak istemediklerini ifade eden bankacı, ‘’Bankalar likidite sağlamayan bir menkul kıymet istemiyor ve bu riski almak istemiyor, bu yüzden de kredi vermemeleri çok normal birçok bankanın bu ortamda risk optimizasyonu yaptığını ve bazı kredileri yenilemediğini’’ açıklamasında bulundu.

Uzun vadeli tahvil tutulmak istenmiyor

Diğer yandan TCMB’nin tahvil bulundurma zorunluluğuna ilişkin olarak ise ‘’Bankalar verdikleri kısa vadeli krediler için uzun vadeli tahvilleri tutmak istemiyor. Bu yüzden de bazı şirketlerin kredisi yenilenmiyor. Kredisi yenilenmeyen firmalardan öz kaynaklarını kullanarak krediyi kapatanlar var” dedi.

Haberin tamamı için Reuters: Bankalar sürekli değişen kredi şartlarından bıktı, ekonomi yönetimi uygulamalarda ısrarcı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu