EkonomiGündem

Rusya Almanya ve İtalya’ya geri adım attırdı, Putin istediğini aldı

Rusya doğalgaz ödemesi konusunda Almanya ve İtalya’ya geri adım attırdı. Böylece Putin istediğini almış oldu.

Ne olmuştu?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa ülkeleri Rusya’yı ekonomik anlamda çökertmek için bir dizi yaptırım kararları almıştı.

Uygulanan bu yaptırımların ardından Rusya’da yaptırımlara karşılık vermek adına Rusya’dan doğalgaz ithal eden ülkelere ödemeleri Ruble ile yapma zorunluluğu getirmişti. Bu kararın ardın Avrupa Birliği bu kararı tanımadıklarını ödemelerin sözleşmede olduğu gibi euro ve dolar ile yapılacağını belirtmişti.

Rusya; Bulgaristan, Polonya ve Finlandiya’nın doğalgazını kesti

Artan bu gerilimin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kararından geri adım atmayacağını ödemede direten ülkelerin doğalgazını keseceğini açıklamıştı.

Daha sonraki günlerde Rusya, Bulgaristan ve Polonya’nın doğalgazını ödemeleri Ruble ile yapmadığı gerekçesiyle kesmişti.

Benzer bir şekilde Rusya dünde Finlandiya’nın doğalgazını ödemeleri Ruble ile yapmadığı için kesmişti.

Almanya ve İtalya geri adım attı

Bu gelişmelerin ardından Rusya’nın doğalgazına bağımlı olan ülkeler ne yapacakları konusunda kara kara düşünmeye başladı.

Avrupa’da doğalgaz krizinin baş göstermesi üzerine krizi çözmek için Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi doğalgaz ödemeleri konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüşmede bulundu.

Yapılan görüşmenin ardından Almanya ve İtalya geri adım attı ve doğalgaz ödemeleri için ruble hesaplarını onayladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu