EkonomiGündem
Trend

Rusya bir ülkenin daha doğalgazını kesti, Avrupa’da gaz krizi kapıda

Rusya, Bulgaristan ve Polonya’nın ardından bir ülkenin daha ödemeyi Ruble ile yapmadığı gerekçesiyle doğalgazını kesti.

Avrupa yavaş yavaş doğalgaz krizine doğru gidiyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya, Bulgaristan ve Polonya’nın ödemelerini Ruble ile yapmadığı gerekçesiyle doğalgazını kesmiş ve bu uygulamadan geri adım atılmayacağı konusunda diğer tedarikçi ülkeleri uyarmıştı.

Rusya, Finlandiya’ya gaz akışını durdurdu

Nato’ya üyelik başvurusu nedeniyle zaten Rusya ile arası gergin olan Finlandiya Rusya’nın doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapılması kararını reddederek ödemeyi euro ve dolar ile ödemeye devam etti.

Bunun üzerine Rusya, Finlandiya’ya gaz akışını durdurdu.

Konuyla ilgili olarak Gasgrid Finlandiya, Rus gazının Finlandiya’ya giriş noktası olan Imatra’dan gaz ithalatının bugün itibariyle durdurulduğunu belirterek “Finlandiya gaz piyasasının ihtiyaç duyduğu gaz miktarı, Balticconnector doğal gaz boru hattı giriş noktası üzerinden Finlandiya gaz sistemine ithal edilmektedir. Gasgrid Finlandiya, Balticconnector’da gaz ithalatını yönlendirmiştir ve gaz sistemi şu anda dengededir.” açıklamasında bulundu.

Rusya-Finlandiya arasında NATO krizi büyüyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından diğer Avrupa ülkelerinde güvenlik endişeleri artmıştı. Bazı ülkeler askeri harcamalarını artırırken Finlandiya ve İsveç ise savunma örgütü olan NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusuna ateş püsküren Rusya bu kararı tarihi bir hata olarak nitelendirmişti.

Bu gerginlik Finlandiya’nın doğalgaz ödemelerini Ruble ile ödememekte diretmesinin ardından Rusya’nın Finlandiya’ya gaz akışını durdurması ile beraber başka bir boyuta geçmiş oldu.

Rusya geçtiğimiz hafta da Finlandiya’ya elektrik tedarikini kesmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu