EkonomiGündem

Rusya geri adım atmıyor, Hollanda’nın da doğalgazı kesiliyor

Rusya Ruble ile ödeme kararından geri adım atmıyor. Rusya, Ruble ile ödeme yapmadığı gerekçesiyle Hollanda’nın da doğalgazını kesiyor.

Rusya ile Avrupa ülkeleri arasındaki gerilim her geçen gün artıyor. Rusya, Avrupa’nın uyguladığı yaptırımlara karşılık vermek için doğalgaz ödemlerini Ruble ile yapılması kararı almıştı. Rusya, bu kapsamda daha önce ödemelerini Ruble ile yapmayan Bulgaristan, Polonya ve Finlandiya’nın doğalgazını kesmişti.

Hollanda’ya gaz akışı 31 mayısta duracak

Rusya, Ruble kararından geri adım atmıyor. Rusya, bugün Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne ambargo uygulamasını da içeren 6’ncı yaptırım paketi üzerinde görüşmeler yaptığı sırada ödemeleri Ruble ile yapmadığı gerekçesiyle Hollanda’ya 31 mayıs’tan itibaren doğalgaz akışını durduracağını açıkladı.

Kararla ilgili açıklama yapan Gazprom, “30 Mayıs (son ödeme tarihi) itibarıyla Gazprom Export, nisan ayı gaz tedarikine dair GasTerra’dan (Hollandalı şirket) ödeme almamıştır. Bu bağlamda 31 Mayıs 2022’den itibaren Rusya Devlet Başkanı’nın imzaladığı kararname doğrultusunda ödeme yapılana kadar GasTerra’ya gaz sevkiyatı durdurulmuştur” ifadelerini kullandı.

AB, anlaşmaya varamıyor

Diğer yandan Avrupa Birliği (AB) Rus petrolüne ambargoya ilişkin bir anlaşmaya varamıyor. Bugün Rus petrolüne ilişkin ambargoyu da içeren 6’ıncı yatırım paketi görüşmelerinde de anlaşma sağlanamadı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Herkes için adil olmak çok önemli, buna henüz bir çözüm bulamadık. Önümüzdeki 48 saat içinde çözüleceğine dair beklentilerim düşük. Ancak bundan sonra bir ihtimal olacağına eminim.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu