EkonomiGündem

Sanayiye doğalgaz darbesi,sanayiciler isyanda

Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturan sanayiciler, son bir yılda santrallerde yüzde 638, sanayide yüzde 549 ve konutlarda yüzde 93’e varan doğalgaz zamlarının ardından isyan etme noktasına geldiler.Sektör temsilcileri bu seviyedeki enerji maliyetlerinin kapasite kullanımını düşüreceğini vurguluyor.

Türkiye’de iğneden ipliğe tüm ürünlere zam gelmeye devam ediyor.Bu zamlar altında zor durumda olan üreticiler kepenk kapatma noktasına geldiklerini belirtiyor.Benzer durum sanayi üretimde de yaşanıyor.Doğalgaz ve elektriğe gelen zam furyalarının ardından, organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere sanayi üretimi olumsuz etkilenmeye başladı. Sektör temsilcileri, enerji maliyetlerindeki yüksek oranlı artışların nihai ürün fiyatlarını yükselteceğini ve enflasyon oranlarını daha da artıracağını belirtiyor. Girdi maliyetlerindeki artışları fiyatlarına yansıtamadıklarını, kar marjlarının düştüğünü kaydeden sanayicilere göre, enerji maliyetleri bütün dünyada yükseldiği için, dış piyasalarda rekabet gücünü henüz kırmadığını, asıl sorunun halkın satın alma gücü düştüğü için iç piyasada yaşanıyor.

1 Nisan itibariyle enerji fiyatlarında değişikliğe gidildi

Enerji fiyatlarındaki değişikleri içeren 1 Nisan tarihli Resmi gazeteye göre 1 Nisan itibaren geçerli olmak üzere elektrik tarifelerinde değişikliğe gidildi.Yeni güncellenen tarifeye göre, konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 35, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 44,30, elektrik üretimi dışında sanayide kullanılan doğalgazın birim fiyatı da yüzde 50 arttırıldı.

Bu değişiklikle beraber bir yıl içinde, doğalgazın fiyatı santrallerde yüzde 638, sanayide yüzde 549 ve konutlarda yüzde 93 yükselmiş oldu. Sanayide kullanılan 1 kilovatsaat elektriğin fiyatı 230,10 kuruşa ulaştı.

Kapasite oranı düşecek

Sektör temsilcileri zam yapılmasını beklediklerini bu zamların üretime engel olacağını kapasite oranlarının düşeceğini belirtiyor. Yılbaşından bu yana enerji fiyatları 8 kat arttığını belirten yetkililer maliyetleri artıracak olan bu artışın fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Bu durum haliyle üretimi de etkileyecek ve üretim kapasitelerinde düşüşler yaşanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu