Satış Ortaklığı Affiliate İmkânı Sunan Firma Ve Siteler Nelerdir?

Günümüzde yaşadığımız covid19 virüsü nedeni ile kaç yıldan beri iş yapamayan işletmelerin pek çoğu kapanmak zorunda kaldı.

Son günlerin sıkça gündeme gelen işlerinden birisi dikkatimizi çekti. Bu iş Satış Ortaklığı (Affiliate) ve satış ortaklığı veren firmalar. Öncelikle şuradan başlayalım. Satış ortaklığı nedir? Ve satış ortaklığı veren firmalar hangileridir?

 Affiliate marketing, sisteminin Türkçe anlaşılır olan anlamı, satış ortaklığı pazarlama işlemidir. Bu yöntem ile para kazan pek çok kişi var. Peki, satış ortaklığı nasıl yapılıyor? Bu sistem tam olarak şu şekilde işliyor. Bir firmanın ürünlerini fiziksel olarak yana internet üzerinden o firmaya bağlı olarak firmanın ürünlerinin reklamını vererek satış yapan kişiler sattığı ürünlerden komisyon alarak o firma ile iş ortaklığı yapmış oluyor.

 İş ortakları firmaların ürünlerini fiziksel olarak bizzat emek vererek de satabilirler, ya da internet aracılığı ile kendilerine ait sosyal medya üzerinden de reklam verip satış ta yapabilirler. Bu şekilde her satıları ürün için komisyon alır ve bu işten para kazanmış olurlar.

 Satış Ortaklığı (Affiliate) Nedir?

 Satış ortaklığı, (Affiliate marketing) nedir? Bir işletmenin ve ya büyük bir firmanın ürünlerini satma yetkisi alarak o firma adına yapılan satışlara verilen isimdir.

 Bir firmanın ürünlerini, o firmanın adına reklam vererek, satışı yapan kişinin yaptığı iş satış ortaklığıdır. Satış ortaklığı yapan kişi bu firmanın ürünlerini istediği kanaldan satabilir. Satış ortakları en yaygın olarak internet üzerinden satış yapıyorlar. Ancak bazı kişiler fiziksel olarak çeşitli toplantılar düzenleyip, ürün tanıtımı(reklamı) yaparak da satış yapabiliyorlar. Satış ortağı ne kadar aktif çalışır ne kadar çok satış yaparsa her sattığı ürün için ortaklık yaptığı firmadan komisyon alarak kazanç elde ediyor.

 Satış Ortaklığı (Affiliate) Veren Siteler Firmalar

 Bizim ülkemizde satış ortaklığı (Affiliate) işi yaparak para kazanan pek çok kişi var. Satış ortaklığı yaparak para kazanan kişiler bu satışları kendilerine göre belli yöntemler kullanarak fiziksel satışlar yapabiliyorlar. İnternet üzerinden satış ortaklığı yapan birçok kişide e-ticaret platformu üzerinden para kazanıyor.

 Satış Ortaklığı (Affiliate) Veren Siteler Firmalardan bazıları şunlardır:

 l TURKCELL, satış ortaklığı veren firmalardan en ünlüsüdür. Türkcell’in satış ortakları bu firmanın hat satışı ve firmanın yaptığı çeşitli kampanyaları tanıtarak komisyon alıyor.

l  KARACA, bu firma özellikle bayanların daha çok ilgilendiği bir firma. Karaca, iş ortaklarına ürün farklılığına göre %3 ile % 30 oranında komisyon veriyor.

l ÇİÇEK SEPETİ, satış ortaklığı veren en bilindik firmalardan birisidir. Türkiye’de özel günlerde rekor satışlar yapan bu firmada satış ortaklarına %30 varan komisyonlar veriyor.

l TEKNOSA, sabancı holding güvencesi altında teknolojik ürün satışı yapan en büyük firmalardandır. TEKNOSA’ın satış ortakları e- ticaret üzerinden satış yaptıkları platformlarda en çok kazanan iş ortakçıları oluyorlar.