BankalarEkonomiGündem

Sberbank, Kazakistan’daki faaliyetlerine son veriyor

Rusya’nın en büyük bankalarından olan Sberbank, Kazakistan’daki faaliyetlerine son verme kararı aldı. Detaylar haberimizde.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından birçok Batılı finans devi Rusya’dan çekilirken Rus bankları da farklı ülkelerdeki faaliyetlerine son veriyor. Bu kapsamda Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, Rusya’nın eski uydu devletlerinden bir tanesi olan Kazakistan’daki operasyonlarına son veriyor. Banka üst yönetiminden yapılan açıklamada bankanın Kazakistan’daki faaliyetlerine son verildiği ve Kazakistan’daki iştirakin Kazakistan’daki Baiterek Holding’e satıldığı belirtildi.

Açıklamada anlaşma bedeline ilişkin herhangi bir detayla yer verilmezken, “Sberbank, mevcut jeopolitik durum ve banka müşterilerinin çıkarları doğrultusunda hareket ederek Kazak piyasasından çekilmeye karar verdi.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan yaklaşık 110 milyon müşterisiyle Rusya’nın en büyük bankası konumunda bulunan Sberbank, ABD’nin yaptırım uyguladığı Rus bankaları arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu