EkonomiGündem

Şenol Babuşcu’dan çarpıcı iddia: Muhalefet iktidara gelse, 3 yılda ancak toparlarız

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu çarpıcı bir iddiada bulundu. Babuşçu, Muhalefet iktidara gelse, 3 yılda ancak toparlarız, dedi. İşte detaylar.

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar adından sıkça söz ettiren Ekonomist Prof. Dr. Şenol Babuşcu, yeni gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu.

Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası programına konuk olan Babuşçu burada gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Örtülü faiz artışı yapıldı

Babuşçu, hükümetin faiz politikası ile ilgili olarak aslında kur korumalı mevduatla örtülü bir faiz artışı yaptığını belirterek, ‘’Kur korumalı mevduat ile vatandaşa 3 ayda yüzde 20 getiri sağlıyorsunuz ve bunun yüzde 16’sı devlet hazinesinden, yüzde 4’ü bankalardan çıkıyor. Devlet hazinesi harcamadığı paraya faiz ödüyor. Eylül ayında faizi 4-5 puan arttırmadınız ama aralık ayında faizi örtülü olarak getirdiniz. Bu da çözüm olmadı çünkü ucube bir ürün. Kurlar artsa bir dert çünkü maliyet artıyor, kurlar düşük kalsa vatandaş kur korumalı mevduata gitmeyecek parasını çekip döviz alacak. Ucube bir ürünle yola çıktılar ve yolda tıkanma başladı. Şimdi yine ne yapabiliriz diye düşünmeye başladılar ve kura da müdahale edemiyorlar çünkü ellerinde döviz rezervleri istedikleri kadar yok. Halkın dövize yönelimi arttı’’ değerlendirmesinde bulundu.

Bu saatten sonra ne yapsalar çare yok

Diğer yandan güven olamadan ekonomi başarılı olmanın mümkün olmadığının altını çizen Babuşçu, ‘’ Bu saatten sonra ne yapsalar çare yok. İktidar değişiminden başka çare gözükmüyor. Hükümetin şu anki amacı; kazasız belasız çok yüksek kur sıçraması olmadan götürebilmek ve bunu da götürebilmeleri için 100 milyar Dolara ihtiyaçları var. Eğer bu paraya Arabistan ya da Katar gibi yerlerden bulup getirebilirlerse seçime kadar dövizde büyük sıçrama olmadan kontrollü götürebilirler eğer ki parayı bulamazlarsa Türkiye ekonomisi daha derin bir krizin içerisine sürüklenir gibi duruyor’’ diye konuştu.

Tüm bu gelişmeler ışığında Babuşçu, ‘’Muhalefet iktidara gelse, seçimin ertesi günü ekonomi adına olumlu çalışmalar başlasa 3 yılda ancak toparlarız’’ yorumunda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu