Döviz & BorsaGündem

Şenol Babuşçu’dan Dolar/TL yorumu ”Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık”

Ekonomist Şenol Babuşçu artan döviz kurları sonrası ilginç bir yorumda bulundu. Babuşçu doalr kurunun geldiği nokta için, ''Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık'' ifadelerini kullandı.

21 aralık günü açıklanan kur korumalı mevduat sistemi ve kura yapılan müdahale sonrası dizginlenen dolar kuru Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımı kararı sonrası tekrar gündeme oturdu. 14.50/14,90 TL bandında hareket eden dolar/TL kuru FED’in faiz artırımı sonrası 15.25 TL seviyesine kadar yükseldi. Bu yükselişin ile beraber  kur kurumalı mevduat sistemiyle bütçeye büyük yük getirmesi beklenirken ekonomist Şenol Babuşçu ilginç bir değerlendirmede bulundu.

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Şenol Babuşçu dolar kuru için Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık değerlendirmesinde bulundu. Devamında ise Babuşçu; döviz kuruna müdahale edip belli seviyede tutsan kur korumalı mevduat (KKMH) sahipleri kur farkı alamayacakları için paralarını çekip döviz alacaklar, döviz kuruna müdahale etmeyip bıraksan kur sıçrayacak KKMH sahiplerine Hazine’den kur farkı ödemesi artacak, ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu