Otomobil Sektöründe Flaş Gelişme! Fiat ile Peugeot Birleşiyor

Sektör kaynaklarının Bloomberg News'e aktardıkları bilgilere göre Fiat Chrysler Automobiles NV ile Peugeot markasının sahibi PSA Group resmen birleşiyor. İtalyan ve Fransız markalarının birleşme anlaşmasını gelecek hafta imzalayacakları öğrenildi...

Otomobil Sektöründe Flaş Gelişme! Fiat ile Peugeot Birleşiyor

İki otomobil devi birleşme anlaşmasını gelecek hafta imzalamaya hazırlanıyor. Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre Fiat Chrysler Automobiles NV ile Peugeot markasının sahibi PSA Group arasındaki birleşmeyi resmileştirecek anlaşmaya imzalar gelecek hafta atılacak. Fiat - Peugeot birleşmesi ile birlikte dünyanın dördüncü büyük araç üreticisi de ortaya çıkmış olacak. Anlaşmanın gelecek hafta imzalanacağı iddiaları hakkında henüz resmi bir açıklamada bulunmayan Fiat ve Peugeot yetkilileri, daha önceki açıklamalarında hedeflerinin söz konusu anlaşmayı yıl sonundan önce imzalamak olduğunu ifade etmişlerdi.

PSA Grubu ve FCA Birleşiyor

Yüzde 50'şerlik hisse değişimi ile birlikte dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisi olmaya hazırlanan Fiat ve Peugeot'un ortaklık kurma planı resmiyete kavuşmuş oldu. Senede 8.7 milyon otomobil satışı ile dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi konumuna erişecek olan PSA Grubu ve FCA ortaklığı, yüzde 50 - yüzde 50 hisse payları ile ortalama 2.8 milyar avro tasarruf etmeyi planlıyor.

Fiat ve Peugeot markalarının 2018 araç satış verileri incelendiğinde, grupların toplamda 170 milyar avro ciro elde ettiği görülüyor. Bunun 11 milyar avrosundan fazlası kara çevrilmiş olduğu görülüyor. Peugeot'un içinde yer aldığı PSA ile Fiat'ın otomobil grubu FCA'nın birleşimi Hollanda merkezli bir firmanın altında yapılacak. Bu değişim kısa bir süre sonra New York, Paris ve Milan borsalarına yansıtılacak.

Holdinglerin birleşimi sebebiyle herhangi bir fabrikanın kapatılması gündeme gelmedi. Bununla birlikte PSA ve FCA ortaklığından doğacak yeni yönetim kurulu 5'i FCA, 5'i PSA'dan olmak üzere 10 üyeden oluşacak. Bu kurula liderlik etmesi planlanan isim ise şimdiden belli oldu. Carlos Tavares, 5 yıllık liderlik süresi ile yeni ortaklıkta CEO görevini üstlenecek.

Renault'tan Vazgeçti Peugeot ile Anlaştı

Opel ve Vauxhall'ı 2017 yılında General Motors'dan aldıktan sonra bünyesine katan PSA Grubu, FCA ortaklığının ardından otomotiv endüstrisinde büyük bir değişim yaratmayı hedefliyor. Maliyetlerin azalması ve ortak parça kullanımı sayesinde bu ortaklıktan çıkan modellerde ciddi yenilikler görülmesi bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda yine yüzde 50 yüzde 50 olacak şekilde Renault ile görüşen FCA, politik sebeplerden dolayı bu ortaklıktan vazgeçmişti. Bunun ardından Fiat yine bir Fransız markası olan Peugeot ile anlaşmaya vararak ortalık kararı aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER