Son Dakika: 425 Milyonluk Yatırımla 700 Kişiye İş İmkanı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Volkswagen Group'a ait Man şirketinin Akyurt ve Çubuk'taki arazisi yatırım yeri olarak ilan edildiğini ve bu bölgede yapılacak 425 milyonluk yatırımla yaklaşık 700 kişiye iş imkanı sağlanacağını açıkladı

Son Dakika: 425 Milyonluk Yatırımla 700 Kişiye İş İmkanı
Son dakika gelişmesi olarak ajanslara düşen habere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Volkswagen Group'a ait Man şirketinin Akyurt ve Çubuk'taki arazisi yatırım yeri olarak ilan edildiğini ve bu bölgede yapılacak 425 milyonluk yatırımla yaklaşık 700 kişiye iş imkanı sağlanacağını açıkladı. Bakan Varank, Almanya'nın Ankara Büyükelçiği'nde "Alman Birliği Günü" dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmasında gündeme dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Volkswagen Grubu'na ait MAN Türkiye AŞ'nin Ankara Akyurt'taki yeri münferit yatırım yeri olarak ilan edildi. Burada yapılacak 452 milyon liralık yeni yatırımla inşallah 700 kişiye istihdam sağlanacak." diyerek yeni yatırım hakkında iş arayanlara müjdeli haberi verdi. Alman Birliği Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda konuşma yapan Bakan Varank, ilk olarak bu resepsiyona katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tarih boyunca Almanya'nın Türkiye'nin dostları ve müttefik ülkeleri arasında özel bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Varank, siyasi, ekonomik ve beşeri boyutları çok yönlü olan ilişkilerin köklü bir geçmişe dayandığını da aktardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Almanya ile Türkiye arasındaki ticaret, yatırım ve turizm alanlarındaki iş birliklerinin yanında Almanya'da yaşamını sürdüren 3.5 milyon Türk vatandaşının ikili ilişkileri güçlü kılan temel faktörler arasında yer aldığına da dikkat çekti.

Türk ve Alman Masaları İş Birliğinin Göstergesi


Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren Alman uyruklu sanayicilerin ve yatırımcıların karşılaştığı sorunların çözümünde ve taleplerinin dinlenmesinde önemli bir görev üstlenen Alman Masaı'nı kurduklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, aynı şekilde Alman Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bünyesinde kurulan Türk Masası'nın da karşılıklı iş birliğine verilen önemin en somut göstergesi ve bir nişanesi olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Yeni iş birliği mekanizmaları oluşturmayı da önemsediklerini dile getiren Varank, "Bakanlığımız, araştırmacı, girişimci ve sanayicilerin yaşadığı sorunlara çözüm getirmek, yatırım süreçlerini kolaylaştırmak ve gerekli prosedürlerin takibini sağlamak üzere yanınızda olmaya devam edecek." dedi.

Avrupa Birliği üyeliğinin Türkiye açısından stratejik öneme sahip olduğuna vurgu yapan Bakan Varank, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerine tekrar hız kazandırmak, vize serbestisi ve Gümrük Birliği güncellemesi konusunda AB Dönem Başkanlığı'nı üstlendiği zaman Almanya'dan güçlü destek beklediğimizi dile getirdi. Karşılıklı çabaların Türk-Alman dostluğunun güçlendirilmesinde rol oynayacağını söyleyen Bakan Varank, iki ülke arasındaki tüm ikili konularda eşit ortaklık ve karşılıklı saygı temelinde samimi iş birliğinin sürdürülmesini dilediğini kaydetti.

MAN Yatırımı 700 Kişiye Ekmek Sağlayacak


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Volkswagen Group'a bağlı ticari araç üreticisi Man şirketinin yeni yatırımı hakkında da açıklamalarda bulundu. Alman menşeili kamyon, çekici, otobüs ve ekskavatör üreticisi Man'ın Akyurt ve Çubuk'taki arazisinin yatırım yeri olarak ilan edildiğini kamuoyuna duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bu bölgede yapılacak 425 milyonluk yatırımla yaklaşık 700 kişiye iş imkanı sağlanacağını açıkladı. Bakan Varank, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın onayından geçti ve bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Volkswagen Grubu'na ait MAN Türkiye AŞ'nin Ankara Akyurt'taki yeri münferit yatırım yeri olarak ilan edildi. Burada yapılacak 452 milyon liralık yeni yatırımla inşallah 700 kişiye istihdam sağlanacak. Yakaladığımız bu ivmenin önümüzdeki dönem de artarak devam edeceğine inanıyorum. Berlin’de düzenlenecek Türk-Alman Enerji Forumu ve Türk-Alman Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) toplantılarının da somut neticeleri getireceğini hep beraber göreceğiz."
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER