Son Dakika: Elektriğe Zam Yapıldı!

Son dakika gelişmesi olarak ajanslara düşen habere göre; elektriğe bugünden (1 Ekim 2019 Salı) itibaren geçerli olmak üzere zam geldi. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu'nun (EPDK) geçtiğimiz gün saat 13.00'te gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, zirveden elektriğe zam kararı çıktı. Alınana karar neticesinde elektrik fiyatları konut, sanayi ve ticarethanelerde %14,90 oranında zamlanacak. Toptan elektrikte fiyat ise %70 artışla 20.5 kuruşla 35 kuruşa çıkmış olacak. EPDK toplantısı sonrasında alınan elektriğe zam kararı neticesinde fiyatların, olağanüstü bir durum yaşanmadığı takdirde yıl sonuna kadar yürürlükte kalacağı açıklandı.

Son Dakika: Elektriğe Zam Yapıldı!
Elektriğe zam geldi! EPDK'nın dün yaptığı olağan toplantının ardından elektrik fiyatı zamlandı. Maliyet artışlarının değerlendirildiği toplantıda 1 Ekim 2019 Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere elektrik fiyatının konut, sanayi ve ticarethanelerde %14,90 artmasına karar verildi. Yeni tarifenin olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde 31 Aralık 2019 tarihine kadar yürürlükte kalması kararlaştırıldı. Buna göre önümüzdeki 3 ay boyunca elektrik yaklaşık %15 olarak zamlanacak.

35 Kuruşluk Güncelleme Yapıldı

Elektrik tüketimine en son 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli %15 oranında zam yapılmıştı. EÜAŞ'ın elektrik dağıtım ve perakende şirketlerine ikili anlaşmalar kapsamında sattığı "toptan" olarak adlandırılan elektriğin birim fiyatı da 20.5 kuruşa yükseltilmişti. EPDK tarafından alınan son elektriğe zam kararından sonra yeni tarife itibarıyla toptan elektrik fiyatları da 35 kuruşa yükselmiş oldu. Bu neticeyle birlikte toptan elektrikte artış %70 oldu.

Dün akşam saatlerinde elektrik fiyatına yaklaşık %15 oranında zam yapıldı. Bu gelişmeyle birlikte vatandaşlar artık prize, kombiye ve elektrik düğmesine dokunmaya korkar oldu. Son bir yılda doğalgaz ve elektriğe 10 kez güncelleme yapılırken sadece 2 kez indirim geldi.

Elektriğe Gelen Zamlar Dikkat Çekti


Dün gece vakitlerinde elektrik fiyatlarına EPDK kararı sonrasında %15 zam yapıldığı duyuruldu. Son bir yılda yapılan zamlardan sonra vatandaşlar doğalgaz ve elektriğe ne kadar zam geldiğini hesaplayamaz hale geldi. 2018 yılının Ağustos ayından bu yana doğalgaza ve elektriğe 5'er kere zam yapıldı. Vatandaş bu iki kalemde toplam 10 kere zam haberi aldı. Yine aynı süre zarfında ise doğalgaza 1 kere, elektriğe de 1 kere olmak üzere yalnız 2 kere indirim haberi geldi. Son 1 yıl içinde doğalgaz ve elektrik fiyatlarına gelen zamlar ve tarihleri şu şekilde hafızalara kazındı.

1 Ağustos 2018


Ağustos ayında konutlarda %9, sanayide ise %14 olmak üzere elektrik fiyatlarına zam yapıldı. EPDK kararının akabinde konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati %9,57'lik artışla 29,578 kuruş olmuştu.

1 Eylül 2018


EPDK aldığı kararla elektrik fiyatlarında sanayide %14, konutlarda %9 zam yaptı. Yeni tarife yine gece saatlerinde duyuruldu. Elektrik fiyatlarında 3 ayda bir güncelleme yapan EPDK 1 Ekim'de yenilemesi gerekirken 1 ay öncesinden elektriğe zam yaptı.

1 Ekim 2018


Henüz son zammın üzerinden 1 ay geçmişken elektrik fiyatları bir kez daha artırıldı. Konutlarda kullanılan elektriğe %9, sanayide kullanılan elektriğe ise %18 oranında zam yapıldı.

1 Temmuz 2019


İstanbul Seçiminin tekrarlanması sonucunda elektrik fiyatları 1 Temmuz itibarıyla %14,98 oranında zamlanmıştı EPDK toplantısında alınan karar neticesinde kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin biriken maliyetlerinin tüketiciye yansıtılmasına karar verilmişti.

1 Ekim 2019 (BUGÜN)


EPDK tarafından alınan kararla bugünden itibaren geçerli olmak üzere elektriğe %14,9 oranında zam yapıldı. Toplantı sonucu alınan kararda; söz konusu fiyat artışında, bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişimin en önemli etken olduğu kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER