Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Tekirdağ'da Güzel Sonuçlar Aldı

Doğal zenginlikler ve güzelliklerle dolu ülkemizde sevindirici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından son dönemde Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde yürütülen doğal gaz arama çalışmaları sonuçlarını verdi. Geniş çaplı ve kapsamlı olarak yürütülen çalışmalar sonucunda bölgede zengin bir doğal gaz yatağı olduğu tespit edildi. Detaylar haberimizde...

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Tekirdağ'da Güzel Sonuçlar Aldı
Tekirdağ'ın Kapalı ilçesinde bir süredir yürütülen kapsamlı doğal gaz arama çalışmaları netice verdi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı öncülüğünde gerçekleştirilen arama faaliyetlerinin akabinde bölgede zengin bir doğal gaz yatağı tespit edildiği öğrenildi. Doğalgaz üretim sahasındaki çalışmalar neticesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na ait Kazak Gölü sahasında gaz üretimine start verildi. Geçtiğimiz günlerde bölgede ilk doğal gaz ateş yakıldı.

"İlçedeki İkinci Rezerv Arama Yeri"

Tekirdağ Kapaklı İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Çetin, bölgedeki doğal gaz arama faaliyetlerinin güzel sonuçlar ile neticelenmesinin ardından AA muhabirine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çetin basın mensuplarına yaptığı açıklamasında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın öncülüğünde gerçekleştirilen doğal gaz arama faaliyetlerinin yer aldığı bölge olan Kazak Gölü sahasının, Kapaklı ilçesindeki ikinci doğal gaz rezerv arama yeri olduğunu dile getirdi.

Kapaklı ilçesinde birbirinden farklı 3 noktada doğal gaz arama çalışmalarının yapıldığını kaydeden Çetin şu şekilde açıklamalarını sürdürdü: "Kazak Gölü'nün Saray istikametinde bir alanda Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ile yaklaşık 3-4 aylık bir çalışmanın neticesinde bir yer tespit ettik. Belediye olarak ruhsatını aldık. 5 yıl içerisinde o bölgede sondajla sıcak su çıkarabilirsek bölgemize zenginlik katar. Bu, esnafımıza, inşaat sektörüne turizme önemli katkı verir. Belediye olarak kendi yerimizde sıcak su çıkarabilirsek, bir de ormanlık alanda olursa, ilçemize katma değer katar."

Üretim Tesisi Kurulumuna Başlandı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından yaklaşık 2 aydır sürdürülen Kazak Gölü Mesire Alanı'nda doğal gaz arama çalışmaları beklenildiği gibi güzel sonuçlar vermeye başladı. Kapsamlı bir şekilde yürütülen arama çalışmalarının akabinde bölgede zengin bir doğal gaz rezervinin bulunduğu kamuoyuna duyuruldu. İlk ateşin yakıldığı bölgede bulunan doğal gaz rezervinin önümüzdeki günlerde kullanılması ve üretim tesisinin kurulması bekleniyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) şirketinin 2019 yılının ilk çeyreğinde bölgede yaptığı çalışmalar kapsamında Tekirdağ Kapaklı ilçesi Karaağaç Mahallesi tarafında da bir doğal gaz rezervine rastlamıştı. O bölgedeki çalışmalarının ardından ilçenin belirli noktalarında arama faaliyetlerini sürdüren TPAO, Kazak Gölü Mesire Alanı'nın yaklaşık 300 metre uzağında yeni bir doğal gaz rezervine daha rastlardı. Yaklaşık 3 ay önce bölgede kuyular açarak rezerv tespitinde bulunan TPAO, bölgedeki doğalgazı işlemeye başladı.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER