Volkswagen Türkiye Yatırım Planını Erteledi

Alman otomotiv devi Volkswagen aldığı şok karar şaşkınlık yarattı. Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'ta yer alan habere göre Volkswagen, 4 bin kişinin istihdam edileceği Manisa yatırımını erteledi! Gazetenin haberinde şirketin imaj kaybından çekindiği kaydedildi. İşte detaylar...

Volkswagen Türkiye Yatırım Planını Erteledi
Uzun süre yeni üretim tesisi için Bulgaristan ile Türkiye arasında kararsız kaldıktan sonra tercihini Türkiye'den yana kullanan VW, daha önceden Manisa'da kuracağını açıkladığı yeni fabrika kurma kararını ertelediğini duyurdu. Alman basınında yayılan haberin ardından Volkswagen yöneticileri, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği Barış Pınarı Harekatı nedeniyle böyle bir karar aldıklarını doğruladı. İşte şok etkisi yaratan karara ilişkin son gelişmeler...

Almanya'nın önde gelen ekonomi gazeteleri arasında gösterilen Handelsblatt, otomotiv devi Volkswagen'in yeni fabrikasını Türkiye'de kurma kararını, Suriye'de yürütülen Barış Pınarı Harekatı gerekçe gösterilerek ertelediğini dünya kamuoyuna duyurdu. Gazetenin VW'nin yönetim kurulu ve teftiş kurulundan sağlam kaynaklara dayandırdığı haberde, daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi avantajlardan dolayı düzenlenen iki kurulda da yeni fabrikanın Türkiye'de kurma seçeneğinin öne çıktığı fakat son anda bu kararın askıya alındığı belirtildi.

"Mevcut Koşullar Altında Türkiye İçin..."

Daha önceden Manisa ilinde kurulması planlanan Alman otomotiv devi Volkswagen'in yeni üretim tesisi için firmanın Türkiye'de tescilli şirket kurduğu haberi yayınlanmıştı. Ancak Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nın ardından işlerin rengi değişti. VW yönetiminin düzenlediği her iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıkmasına rağmen Barış Pınarı Harekatı'nın durumu tamamen değiştirdiği ve "Mevcut koşullar altıdan Türkiye için oylama yapılamayacağı" görüşünün ağır bastığı kaydedildi.

Almanya'nın en güvenilir ekonomi gazetesi olarak kabul edilen Handelsblatt gazetesinde yer alan haberde ayrıca, VW'nin yeni fabrikası için bil milyar euroyu aşkın yatırım planının askıya alındığına dikkat çekildi. Koşulların kestirilememesinden ve imaj kaybından çekindiği öne sürülen VW sözcüsü, Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada, yeni üretim tesisinin yeri ile ilgili kararın nihai aşamada olduğunu belirterek, askeri operasyon dolayısıyla durumu endişe ile takip ettiklerini kaydetti.

Volkswagen Açıklama Yaptı

Gazete, ekonomik açıdan Volkswagen Passat ve Skoda Superb modellerinin üretimi için Türkiye'de karar kılındığını ve şirketin bu karardan dönmeye niyetinin olmadığının da altını çizdi. Handelsblatt'a konuşan dış kaynaklar, fabrika için yer seçiminde herhangi bir değişiklik yaşanacağını beklemediklerini kaydetti.

Alman basınında geniş yankı bulan bu haberin ardından açıklama yapma gereği duyduklarını belirten Volkswagen sözcüleri, Manisa yatırımının Barış Pınarı Harekatı sebebiyle ertelendiğini doğruladı. Şirketten yapılan açıklamada "Mevcut durumu dikkatle gözlemliyor ve gelişmeleri endişeyle izliyoruz." ifadeleri kullanıldı. Öte yandan Alman basınında ortaya atılan iddiaları değerlendiren hükümete yakın kaynaklar, Volkswagen'in Türkiye yatırımıyla ilgili olumsuz bir durum olmadığını, karar açıklamasında yaşanan gecikmenin sebebiyle ilgili söylentilere itibar edilmesi gerektiğini dile getiriyor.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER