Volkswagen'in Türkiye'deki Yeni Tesisinde Geri Sayım Başladı

Alman otomotiv devi Volkswagen, yeni üretim tesisini Türkiye'de kuracak. Milyon Euro'luk yatırım için Türkiye'yi seçen dünyanın en büyük otomotiv markalarından Volkswagen'in Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Tostmann, fabrikanın kurulmasıyla ilgili olarak Türk yetkililerle yapılan görüşmelerin en geç iki hafta içinde tamamlanmasını beklediğini ifade etti.

Volkswagen'in Türkiye'deki Yeni Tesisinde Geri Sayım Başladı
Volkswagen'in Türkiye'de kuracağı yeni üretim tesisine 1.3 milyar Euro'luk bir yatırım yapması bekleniyor. Tesisin kurulması için geri sayımın başladığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Reuters Haber Ajansı'nın hazırladığı habere göre Almanya'nın başkenti Berlin'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Volkswagen Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Tostmann, yeni tesisin kurulması için Türk yetkililerle görüşmelerin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Üretimden Sorumlu Yönetici Tostmann, söz konusu görüşmelerin en geç iki hafta içinde tamamlanacağını beklediklerini kaydetti.


Volkswagen Group'ta Yer Alan Markalar Üretilecek


Dünyanın en büyük otomotiv şirketleri arasında gösterilen ve Avrupa'nın en büyüğü olan Volkswagen'in üretim faaliyetlerini gerçekleştireceği yeni tesisinin 1 milyar Euro'dan daha fazlaya mal olacağı, şirkete yakın kaynaklar tarafından ifade edildi. Öte yandan bu kaynaklara göre Türkiye'de kurulacak tesiste Doğu Avrupa pazarı için Volkswagen Passat ve Skoda Superb benzeri premium araçlardan da yılda 300 bin adet kadar üretileceğini duyurdular.

Andreas Tostmann, Türkiye'de kurulması planlanan yeni VW üretim tesisi hakkında, şu an sözleşmenin son hali üzerine konuşulduğunu ve sözlü olarak varılan mutabakatların kâğıda dökülme aşamasına geldiğini söyledi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tostmann "eni bir fabrika için sürdürülen görüşmelerin finalindeyiz. Önümüzdeki iki haftada konunun karara bağlanmasını bekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Fabrikanın Manisa'da Kurulması Planlandı


Hatırlanacağı üzere Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile özel bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmede, VW'nin Türkiye'de kuracağı yeni tesisin detayları konuşulmuş, yeni üretim fabrikasının Manisa'da kurulması açısından tarafların anlaştıkları ve hükümetin yatırım karşılığında VW'ye bir dizi kolaylık sağlayacağı öğrenilmişti.

Alman otomotiv devine yakın kaynaklara göre Manisa'da kurulması planlanan tesisin inşasının 2020 sonu, ilk otomobil üretimlerinin ise 2022 yılında başlaması bekleniyor. Ayrıca 1.3 milyon Euro'yu bulması planlanan yeni fabrikada Manisa ve çevresinden 4.000 kişiye istihdam yaratılacağı öngörülüyor.

Ayrıca Volkswagen'in Türkiye'de kurmaya planladığı yeni üretim tesisinde yılda 300 bin otomobil üretme kapasitesinde olacağı ifade edildi. Mevcut durumda Türkiye'de otomotiv sektörünün yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 2 milyon civarında olduğu biliniyor.

Skoda ve Seat Marka Otomobiller de Üretilecek


Volkswagen geçtiğimiz dönemde uzun bir süredir Doğu Avrupa pazarını kapsayacak yeni bir üretim tesisi kurmayı planlıyordu. Yeni fabrikanın kurulması planlanan ülkeler arasında Bulgaristan da yer almaktaydı. VW yetkilileri uzun bir süre Bulgaristan ile Türkiye arasında kararsız kaldıktan sonra tercihlerini Türkiye'den yana kullandıklarını açıklamıştı.

VW'nin aldığı bu kararla Türkiye'ye 22 yıl aradan sonra ilk kez bir otomobil firması yatırımı gelmiş olacak. Türkiye tarihinde daha önce kurulan otomobil üretim tesisleri; 1990 yılında Opel, 1994 Toyota, 1995'te Hyundai ve 1996'da Honda markalarıydı. Türkiye'de 2020 yılının sonlarından kurulması tamamlanacağı düşünülen yeni fabrikasında VW'nin Skoda ve Seat marka araçlar için de üretim yapacağı öğrenildiği. Bilindiği üzere Çekya ve İspanyol menşeili bu markalar geçtiğimiz yıllarda Volkswagen Group markası altına girmişti. VW'nin Türkiye'yi tercih etmesinde ekonomide son dönemde sergilenen başarılı performansın da etkili olduğu belirtiliyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER