Bilgi MerkeziGündem

Son dakika! SGK duyurdu, o uygulama 1 haziran itibaren sona eriyor

Son dakika haberi! SGK resmen duyurdu. Milyonları ilgilendiren uygulama 1 haziran itibaren sona eriyor.

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) son dakika haberi geldi. Buna göre Covid-19 pandemisi kapsamında uygulanan “Kronik Hastalıklarda İlaçların Reçete Olmaksızın Temin Edilmesi Uygulaması” 1 Haziran’da sona eriyor.

Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) kronik hastalığı olan vatandaşların alınan pandemi tedbirleri kapsamında mağdur olmaması için uygulanan raporlu ilaçların eczanelerden reçetesiz olarak temin edilmesi ve ilaç raporlarının otomatik uzatılması uygulaması 1 Haziran’da sona eriyor.

Kararın ardından kamuoyunu bilgilendiren 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Ecz. A. Caner Güven, “Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı iş birliği ile, Covid-19 pandemisi tedbirleri çerçevesinde “Kronik Hastalıklarda İlaçların Reçete Olmaksızın Temin Edilmesi Uygulaması” Kanser, MS gibi bazı hastalıklarda kademeli olarak kaldırılan “eczanelerden reçetesiz ilaç temini uygulaması” 1 Haziran 2022 Çarşamba günü sona eriyor. Bir kısım hastalıkların ilaç raporları yıl sonuna kadar uzatıldı. Ancak hastalarımızın ilaçlarını tedarik etmek için 1 Haziran itibarı ile hekimlere başvurmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız raporlarının uzatılıp uzatılmadığını eczanelerden ve E-Nabız sistemi üzerinden kontrol edebilirler. Bununla birlikte bazı ilaçların özel branş hekimleri tarafından reçetelendirilmesi söz konusu olduğu için hastalarımızın ilaç bitiş tarihlerini kontrol ederek gerekiyorsa randevu almaları muhtemel aksamaların da önüne geçecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kronik hastalığı olan vatandaşların mağdur olmamaları için 1 hazirandan itibaren ilaçlarını doktorlarına yazdırmaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu