Bilgi MerkeziEkonomi

Son elektrik zamları neden yapıldı, Önder Algedik cevapladı

Türkiye haziran ayına zam haberleriyle uyandı. Elektrik fiyatlarına yüzde 40’a varan zam yapıldı. Peki, hükümet neden elektriğe zam yapma ihtiyacı duydu. Son elektrik zamları neden yapıldı, Önder Algedik cevapladı.

Türkiye haziran ayına zam fırtınasıyla uyandı. Doğalgazdan akaryakıta, sigaradan elektriğe devasa zamlar yapıldı. Orta kesimin belini bükecek en büyük zam ise elektrik fiyatlarına geldi. EPDK’dan yapılan açıklamaya göre sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe yüzde 25, konut ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektriğe ise yüzde 15 zam geldi. Bu zamla birlikte zaten kabarık olan faturalar daha da kabaracak.

Peki, bu kadar yüksek zamlar neden yapıldı? Hükümet bu kadar yüksek zam yapmaya neden ihtiyaç duydu? Bu soruların cevabını Duvar gazetesi yazarı ve enerji ve iklim uzmanı Önder Algedik cevapladı.

Son elektrik zamları nerden çıktı?

Önder Algedik ‘Son elektrik zamları nerden çıktı?’ ismini verdiği yazıda fosil yakıtlar üstünden toplumu faturalandıran ve bunun üzerinden gelir elde eden bir düzen var. Buna soygun demeyelim ama ne diyelim peki? Yorumunda bulundu.

Elektriğe yapılan her bir kuruşluk zammın devletin kasasına 2,5 milyar TL getirdiğini belirten Algedik, bu tutarın ABD’de TURKEN vakfına aktarılan paranın nerdeyse 2,5 katı, dedi.

Diğer yandan elektrik zammı için temmuz 2021’in milat olduğunun altını çizen Algedik bu tarihten sonra elektrik fiyatları sıçramaya başladığını söyledi.

Yazının devamı için Tıklayın

Önder Algedik Kimdir?

Gavete Duvar’da köşe yazarlığı yapan Önder Algedik Proje yöneticisi, enerji ve iklim uzmanıdır.  Çeşitli sektörlerde proje yöneticiliği yaptıktan sonra son yıllarda iklim değişikliği ve enerji alanında uzman olarak çalışmaktadır. İklim, Enerji, Çevre Sorunları Araştırma Derneği Başkanı olup 350ankara.org iklim aktivist grubunun kurucularındandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu