Döviz & BorsaEkonomiGündem

S&P 500, 70’ler tarzı enflasyon ortamında yüzde 33 daha düşebilir

ABD borsalarında sallantı devam ediyor. Uzmanlar ise ana endeks S&P 500’ün 70'ler tarzı enflasyon ortamında yüzde 33 daha düşebileceği uyarısında bulundu.

ABD borsaları diken üstünde durmaya devam ediyor. Bugün FED Başkanı Powell’ın kongrede yapacağı konuşma endeksi negatif seyreden endeks Powell’ın açıklamasının ardından toparlandı. Ancak seans sonuna doğru endeksler gün içi kazanımlarını geri verdi.

Öte yandan ülkede sert faiz artışları sonrası resesyon endişeleri hız kesmeden artmaya devam ediyor. Uzmanlar ise 1970’ler tarzı bir enflasyon ortamında S&P 500 endeksinin yüzde 33 değer kaybedeceği uyarısında bulundu.

S&P 500 1970 yılından beri en kötü yarıyıl performansını sergiledi

Öte yandan S&P 500 tarihsel olarak incelendiğinde ise 1970 yılından sonraki en kötü yarıyıl performansını sergiledi.

Bir Wall Street hisse senedi stratejisti ise bu hafta, hisse senetlerindeki ayı piyasası muhtemelen bitmediğini ekonomide 1970’ler tarzı bir stagflasyon senaryosuna gerçekleşmesi durumunda ayı piyasasının daha uzun sürebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

S&P 500, geçen hafta ayı piyasasına girdi ve 3 ocak’taki rekor seviyeden yüzde 20’den fazla düştü. Piyasalar daha sıkı para politikasının enflasyonu kontrol altına almasını beklerken, faiz oranlarının resesyona neden olacak seviyelere yükseleceğinden endişe ederken, ABD hisse senedi piyasaları tarihsel olarak kötü bir yarı yıl performansı sergiledi.

Societe Generale’nin ABD hisse senetleri Başkanı Manish Kabra salı günü değerlendirmesinde, “Ancak enflasyona karşı kararlı mücadele, Konut ve Kredi piyasalarının bir sonraki domino taşları gibi görünmesiyle domino etkisini tetikleyecek gibi görünüyor.” dedi.

Devamında ise Mahish Kabra, FED fiyatları kontrol altına alamazsa, 1970’ler benzeri bir enflasyon şoku ve ardından yaşanacak durgunluk S&P 500 zorlayabileceğini, S&P 500’ün mevcut seviyesinden yüzde 33 daha düşerek 2.525 seviyesine düşebileceğini söyledi.

Yüzde 72’lik kesim olası durgunluğu fiyatlıyor

Societe Generale’nin raporuna göre, S&P 500, tipik bir durgunluk sırasında ortalama yüzde 33 düşüyor. Ancak hisse senetlerindeki mevcut yüzde 24’lük düşüş, ortalama bir durgunluğun yüzde 72’sini tamamladığımızı gösteriyor. Bu da bize yüzde 72’lik bir kesimin durgunluk olasılığı fiyatlandığına işaret ediyor.

S&P 500 tipik bir resesyonda yüzde 33 değer kaybediyor
S&P 500 tipik bir resesyonda yüzde 33 değer kaybediyor

S&P 500 endeksi, FED Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonla mücadelede kararlı mesajlar vermesi ve ABD ekonomisinin sert faiz artırımlarıyla başa çıkabileceğini söylemesi üzerine çarşamba günü seans sonuna doğru yüzde 0,1 düşüşle 3,762 seviyesine yaklaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu