Bankalar
Trend

S&P, Türk bankacılık sektörünü enflasyon ve faiz konusunda uyardı

Dünya’nın en büyük finans kuruluşlarından olan S&P Global Ratings, Türkiye’deki bankacılık sektörüne ilişkin uyarılarda bulundu. Kurum, bankalara enflasyon ve negatif faiz konusunda uyarılarında bulundu.

S&P Global Ratings, bugün paylaştığı raporda Türk bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. S&P, Türk bankaların TÜFE’ye endeksli tahvil getirilerinden fayda sağlayacağına dikkat çekerken kârlılığının yükselen enflasyon ve negatif reel faizden dolayı baskılanacağını değerlendirmesinde bulundu.

S&P Global Ratings yaptığı açıklamada, “Yükselen enflasyonun bankaların 2022 gelirleri açısından pozitif etki yaratacağını ancak bu etkinin artan provizyon ihtiyaçları ve negatif reel faizden dolayı dengelenip reel anlamda kârlılığı zayıflatacak.” ifadelerine yer verdi.

S&P Global Ratings

Tüketimde düşüş beklentisi

S&P diğer yandan ekonomideki mevcut negatif faiz oranları nedeniyle bankaların kredi iştahının artmasını beklendiğini fakat yüksek enflasyon nedeniyle tüketim talebinin düşeceği belirtti.

S&P yükselen enflasyonun perakende ve kurumsal müşterilerin kredibilitesini daha da zorlayacağını ve bunun sonucunda (NPL) Tahsili Gecikmiş Alacaklar’ının armasını beklediğini kaydetti.

Tahsili Gecikmiş Alacaklar (NPL)

2023’de Tahsili Gecikmiş Alacaklar’ının oranı yüzde 9’a çıkabilir

S&P, nominal olarak yüksek beklenen kredi büyümesinden dolayı NPL üzerindeki net etkiyi görmenin biraz zaman alacağı ancak Türkiye’ de yaşanan kredi iştahı ile beraber Tahsili Gecikmiş Alacaklar (NPL) rasyosunun 2023’e kadar yüzde 9’un üzerine çıkmasının beklendiği kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu