BankalarGündem

TCMB’den konut fiyatı açıklaması: Normalleşme bekliyoruz

TCMB artan konut fiyatlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Merkez konut fiyatlarında normalleşme beklediğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı Finansal İstikrar Raporu’nu yayımladı. TCMB raporda artan konut fiyatlarını değerlendirdi. Buna göre banka konut fiyatlarıyla ilgili olarak, ”Liralaşma stratejisi ile birlikte konut arzının toparlanması ve konut fiyatlarında normalleşme yaşanması beklenmektedir” yorumunda bulundu.

Türkiye’de artan enflasyon ve TL’deki sert değer kayıplarının ardından vatandaşlar konut alamaz hale gelmiş bunum ardından hükümet harekete geçmiş ve yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasına yardımcı olmak için 3 ayrı konut finansman paketi açıklamıştı.

Diğer yandan artan konut kiralarıyla ilgili olarak 3 ilgili bakanlık bir araya gelmiş ve kira artışlarındaki artışları görüşmüşlerdi.

 Normalleşme bekliyoruz

Merkez Bankası’da  konut fiyatlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Banka, inşaat maliyetleri ve konut arzında yaşanan durgunluğun etkisiyle konut fiyatlarının yükseldiği ve liralaşma stratejisi ile konut fiyatlarında normalleşme yaşanacağı belirterek, ” İlgili dönemde artan ipoteksiz konut talebi, yükselen inşaat maliyetleri ve konut arzında yaşanan durgunluğun etkisiyle konut fiyatları önemli ölçüde yükselmiş ve 2022 Şubat ayı itibarıyla yıllık fiyat artışları yüzde 90’ın üzerine çıkmıştır. Küresel ölçekte de benzer fiyat gelişmelerinin olduğu konut piyasasında, liralaşma stratejisi ile birlikte döviz kurunda sağlanan istikrar, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve konut arzının toparlanması ile birlikte konut fiyatlarında normalleşme yaşanması beklenmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

merkez bankası konut kredisi, satışı ve fiyat gelişmeleri tablosu

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu