Bilgi Merkezi

Temassız ödeme nedir? Ne işe yarar? Güvenli mi?

Kredi kartlarının hayatımıza girmesiyle birlikte alışverişlerde kullanılan temassız ödeme yöntemi nedir? Temassız ödeme ne işe yarar? Temassız ödeme güvenli midir?

Günümüzde bankacılık sektörünün gelişmesi ve bunun akabinde dijitalleşmenin artmasıyla birlikte nakit kullanımı neredeyse sıfıra yaklaştı. Artık tüm alışverişlerimizi kredi kartımızla yapıyoruz. Böylece hem vakitten tasarruf ederken hem de para üstü alma vermeyle uğraşmıyoruz.

Öte yandan kredi kartı ile alışveriş yaparken şifre girilesi zorunlu bir durumdur. Bu hem güvenliğimizi sağlarken hem de başımızı ağrıtan bir soruna dönüşebiliyor. Birçok kredi kartı bulunması durumunda tek tek hepsinin şifresini ezberlemek sıkıntı yaratabiliyor. Bankalarda bu sorunu görerek özellikle pandemiyle birlikte temassız ödeme yöntemini daha çok yaygınlaştırdılar.

Peki, Temassız ödeme nedir? Temassız ödeme ne işe yarar? Temassız ödeme güvenli midir?

Temassız ödeme nedir?

Temassız ödeme yöntemi NFT teknolojisini kullanarak ödemelerimizi şifre kullanmadan ödememize imkan sağlayan bir ödeme yöntemidir. Bu yöntemle birlikte şifreye gerek kalmadan POS cihazına kartımızı göstererek ödememizi kolayca yapabiliriz. Ancak bunu yapabilmek için kartınız temassız ödemeye açık olması gerekmektedir. Bunun için bankanızla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Temassız ödeme ne işe yarar? Avantajları neler?

Temassız ödeme bize kart şifresi ezberleme zahmetin kurtarır hem de zamandan tasarruf sağlar. Zira temassız kart ile ödemeler ortalama 9 saniye içinde gerçekleşir.

Öde yandan temasız ödeme hijyen sağlar. Günümüzde alışveriş yaptığımız yerlerden ve pos cihazlarından binlerce kişi işlem yapıyor. Buda ciddi bir sirkülasyon demek.

Temassız ödeme yönteminin bir diğer avantajı ise temassız ödemelerdeki NFC teknolojisi, akıllı telefon, saat gibi aksesuarları kullanarak ödeme yapabilmesidir. Ödeme cihazlarının esnekliği sayesinde tüketici rahat eder.

Temassız ödeme güvenli midir?

Temassız ödeme yöntemi son derece güvenlidir. Eğer temassız özelliği olan kartınızı kaybetme veya yetkisiz bir işlem durumunda mobil uygulama ve müşteri hizmetleri üzerinden anında kartınızı işleme kapabilirsiniz. Diğer yandan yapılan işlemler anında mobil uygulama ve mesaj üzerinden size bildirilmektedir. Yanlış bir işlem yapıldığını düşündüğünüzde anında işlemi iptal edebilirsiniz. Bir başka güvenlik adımıda ise temassız ödemelerin bir üst limitinin bulunmasıdır. Bu üst limit bankadan bankaya değişebilmektedir. Yani tek seferde belirtilen üst limitten daha fazla ödeme yapılamamaktadır.

Ayrıca temassız ödeme yöntemi herhangi bir bilgisayar korsanlığı girişimini engellemek için şifrelenmiş ve çoğu banka tarafından dolandırıcılığa karşı korunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu