Bilgi MerkeziDöviz & BorsaEkonomi Sözlüğü

Temettü (kar payı) nedir? Nasıl hesaplanır, Nasıl alınır?

Yatırım dünyasına giren kişilerin merak ettiği konuların başında temettü yani kar payı konusu gelmekte. Peki, Temettü (kar payı) nedir? nasıl Hesaplanır, nasıl alınır?

Günümüz modern hayatında kişiler tasarruflarının bir bölümünü ileride hayat kalitesini artırmak adına yatırıma ayırmak zorunda. Çünkü artık çağımızda hayat şartları zor ve ekip biçerek geçim sağlamak eğer aileden kalma bir çiftlik veya bir toprak yoksa imkansız gibi bir şeydir. Öte yandan günümüzde yatırım yapmak için birçok enstrüman mevcuttur. Bu hem güzel hem de kötüdür. İyidir çünkü durum bizler ürün yelpazesi konusunda pek çok farklı fırsat sunar. Kötüdür çünkü bu kadar seçeneğin arasında karar vermek oldukça zordur.

Lafı çok uzatmadan konumuza dönelim.  Borsayla haşir neşir olan herkes temettü kelimesini kesinlikle duymuştur. Şu şirket iyi temettü verir, temettü veren şirketler sağlam şirketlerdir gibi cümlelere çokça şahit olmuşsunuzdur. Peki bu temettü nedir? Temettü nasıl hesaplanır? Temettü nasıl alınır? Gelin bu konuya yakından bakalım.

Temettü nedir?

Temettü ya da diğer adıyla kar payı hissesine sahip olduğunuz şirkete ortaklık aidiyetinizden dolayı şirketin karından sizin hissenize düşen paydır. Şirket yıl boyunca gösterdiği faaliyetler sonucu belli bir kar eder. Şirketler bu karların bir kısmını ileride yapacağı veya yapmayı planladığı yatırımlar için ayırdıktan sonra kalan kısmı ortaklarına dağıtmak isteyebilir. Şirketin yönetim kurulu tarafından böyle bir karar alınması durumunda önceden belirtilen tarih de elinde şirketin hissesi bulunan paydaşlara hissesi oranı temettü dağıtımı yapılır.

Temettü nasıl hesaplanır?

Gel gelelim temettü nasıl hesaplanır konusuna. Alında bu konu basittir ama bazı finansal terimler kullanıldığı için bazı kafa karışıklıkları oluşabiliyor. Biz bu yazımızda bu terimlere girmeden basit haliyle temettü hesaplama konusunu anlatacağız.

Diyelim ki bir şirketin hissesini aldınız. Şirket hisse başına brüt TL (brüt kelimesi vergi kesintisi yapılmamış anlamındadır çoğunlukla vergi şirket tarafından sizin adınıza ödenir) temettü (kar payı) ödeme kararı aldı. Sizin de elinizde bu hisseye ait 100 adet hisse senediniz var. Eğer temettü ödeme tarihinde (bu tarih şirketin genel kurulu tarafından temettü kararı ile birlikte açıklanır) elinizde bulunursa 300 TL temettü (kar payı) alırsınız. Bu miktar temettü ödeme günü hesabınıza aktarılır.

Yeri gelmişken burada brüt-net ayrımına da değinelim. Her şeyde olduğu gibi bir faaliyet sonucu gelir elde ediyorsak bunun vergisini ödemek zorundayız. Temettü aldığımızda da gelir elde ettiğimiz için bunun vergisini ödemek durumundayız. Ancak bu vergiler genellikle kaynağında olarak stopaj şeklinde kesilir yani vergi siz parayı elinize geçmeden kesilerek size net haliyle verilir. Bu stopaj oranı değişebilmekle birlikte ülkemizde yüzde 15 olarak uygulanmaktadır. Yukarıdaki örnekten gidecek olursak brüt olarak sizin temettü geliriniz 300 TL’dir. Bundan yüzde 15 stopaj kesildiğinde size net temettü olarak 255 TL ödenecek demektir.

Temettü nasıl alınır?

Temettü alabilmeniz için temettü ödeme kararı almış bir şirketin hissesini temettü ödeme tarihinde elinizde bulundurmanız yeterlidir. Temettü ödeme tarihinden bir gün önce bile o şirketin hissini alırsanız bile temettü almaya hak kazanırsınız. Ancak burada şunu belirtmekte fayda var. Temettü ödemesi yapıldığı gün şirketin hissesi temettü miktarı kadar düşmektedir. Mesela şirket hisse başına 2 TL temettü kararı aldı ve temettü dağıtım günü şirketin hissesinin fiyatı 10 lira. Hissenin fiyatı temettü dağıtım günü otomatikman 8 TL’ye düşer ve genel olarak temettü dağıtım günlerinden bir iki gün önce ve sonra hisse fiyatından oynaklıklar olabilmektedir. Temettüden önce hisseyi alıp temettüden sonra hisseyi satma taktiği zararla sonuçlanabilmektedir. Onun için bu kararı vermeden tekrar bir düşünmekte fayda var.

Temettü ne zaman hesaba geçer?

Temettünün hesaba geçme durumu değişkenlik göstermektedir. Ancak temettü yatma günü saat 14.00 civarında hesaplara geçmektedir. Bazı aracı kurumlar temettüyü nakit vermek yerine hisse maliyetini aşağıya çekebilmektedir. Paniğe kapılmadan önce maliyetini kontrol ediniz.

Konuyu kapatmadan şunuda belirteyim. Borsaya kote olmuş her şirket tüm faaliyetleri Kamu Aydıtlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşmak zorundadır. Sizde hissesini aldığınız şirket hakkındaki tüm gelişmeleri Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden takip edebilirsiniz. Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu