Kripto Para
Trend

Terra Luna’yı kurtarma planı onaylandı, Terra Classic ve Terra olmak üzere iki ağa ayrılacak

Kripto para piyasalarının en büyük çöküşlerinden birini yaşayan Terra Luna’yı kurtarma planı onaylandı. Terra Luna, Terra Classic ve Terra olmak üzere iki ağa ayrılacak.

Terra Luna’da sular durulmuyor. Luna’da yaşanan çöküşün ardından yatırımcılar paralarının neredeyse yüzde 100’ünü kaybetmişti. Bu olayın ardından Luna yatırımcıları kara kara düşünerek Terra Luna’nın kurucu olan Do Kwon’dan bir kurtarma planı beklediler.

Terra Classic ve Terra olmak üzere iki ağa ayrılacak

Sistemin kurucusu olan Do Kwon geçtiğimiz günlerde Terra Blockchain ağını iki farklı ağa ayırma önerisinde bulunmuştu. Ancak bu öneri Binance’in CEO’su Chanpeng Zhao başta olmak üzere büyük bir kesim tarafından kabul edilmemişti.

Do Kwon

Ancak bu Do Kwon ‘un bu önerisi Terra yönetişim oylamasında yüzde 65.50 evet oyu ile kabul edildi. Buna göre Terra ağı Terra Classic ve Terra olmak üzere iki ağa ayrılacak. Diğer yandan yeni sistemde UST olmayacak ve Terra Classic ağındaki LUNA’lar LUNC olarak yeniden isimlendirilecek.

Yeni kurtarma planı sonrası Terra (LUNA) yatırımcıları ne yapacak?

Peki bu yeni kurtarma planı sonrası Terra (LUNA) yatırımcıları ne yapacak? Terra (LUNA) yatırımcıları ne bekliyor?

Yeni kurtarma planı kapsamında piyasa yeni sürülecek olan kripto paraların yüzde 35’i mevcut LUNA yatırımcıları için ayrılmış durumda. Yani sistem çökmeden önce elinde LUNA olan yatırımcılar mevcut LUNA coinlerini yeni kripto paralarla değiştirebilecek.

Bunun için ise bazı şartlar var:

  • Elinizdeki LUNA miktarı 10 binden az ise; Bakiyenizin yüzde 30’luk kısmı başlangıçta hesabınıza geçecek. Geriye kalan yüzde 70’lik kısım ise 2 yıl içinde peyderpey hesabınıza aktarılacak. 2 yılda dağıtılan kısım için 6 aylık kilit uygulaması uygulanacak.
  • Diğer yandan sahip olduğunuz LUNA miktarı 10 bin ila 1 milyon arasındaysa; 1 yıl kilitli olacak şekilde 2 yıla dağıtılarak bakiyeniz tamamlanacak.
  • Sahip olduğunuz LUNA miktarı 1 milyondan fazla ise; 1 yıl kilitli olacak şekilde 4 yıla dağıtılarak bakiyeniz tamamlanacak.​

Ancak UST yatırımcıları için durum vehametini koruyor. Zira kurtarma planında saldırı öncesi elinde UST bulunan yatırımcılar için herhangi bir madde bulunmuyor.

Saldırı sonrası UST alanlar için ise yeni kripto paraların yüzde 15’lik kısmı ayrılmış durumda. Saldırı sonrası UST alanların bakiyelerinin ilk olarak yüzde 30’luk kısmı hesabınıza geçecek. Ardından geriye kalan yüzde 70’lik kısım ise 2 yıl içinde peyderpey hesaplara geçirilecek. 2 yıla dağıtılan kısım için ise 6 aylık kilit uygulaması uygulanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu