BankalarEkonomi

Ticari nitelikteki nakdi kredilere 1 mayıs’tan itibaren yüzde 200 risk ağırlığı uygulanacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, (BDDK) tarafından alınan karar doğrultusun daha önce yüzde 20 ila yüzde 150 arasında olan ticari nitelikteki nakdi kredilerin risk ağırlığı oranı 1 mayıs'tan itibaren yüzde 200 olarak uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre tarımsal krediler, KOBİ tanımına giren işletmelere kullandırılacak krediler, ihracat ve yatırım kredileri, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ekindeki (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kurum ve kuruluşlar ile kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların müessese, bağlı ortaklık ve iştiraklerine kullandırılacak krediler, kurumsal kredi kartları yoluyla kullandırılacak krediler ve bankalara ya da finansal kuruluşlara kullandırılacak krediler dışındaki ticari nitelikteki nakdi kredilere 1 Mayıs’tan itibaren yüzde 200 risk ağırlığı uygulanacak.

Diğer yandan bu kararla birlikte KOBİ tanımında da değişikliğe gidildi. Buna göre daha önce 220 milyon TL olan KOBİ tanımına ilişkin ciro sınırı, yurt içi yerleşik KOBİ’ler açısından 250 milyon TL olarak belirlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu