EkonomiGündem

TTYD, döviz gelirlerinin yüzde 40’ının TCMB’ye satışı sektörel açıdan bir olumsuzluk yaratmayacak

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın turizm döviz gelirlerinin yüzde 40’ının Merkez Bankası’na satışını zorunlu tutan kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın turizm döviz gelirlerinin yüzde 40’ının Merkez Bankası’na satışını zorunlu tutan kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Narin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) hizmet ihracatçılarının döviz gelirlerini TL’ye çevirmeleri halinde en az yüzde 40’ını TCMB’ye satışını düzenleyen kararının sektörel açıdan bir olumsuzluk yaratmayacağını belirtti.

Açıklamasının devamında Narin: ‘’Bu durumda bizim için değişen çok bir şey yok. Konaklama sektörü döviz alım bordrolarını tur operatörleri üzerinden alıyor dolayısıyla döviz bozdurma işlemleri tur operatörleri tarafından yapılıyor. Netice olarak biz dövizin bozdurulması halinde taahhütlerimizi karşılayabiliyorsak biz çok büyük bir sıkıntı görmüyoruz.’’ dedi.

TCMB geçen hafta ihracat döviz gelirlerinin TCMB’ye satılması zorunluluğu oranı yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarmıştı. Banka bu karardan birkaç gün sonra yine benzer bir şekilde turizm başta olmaz üzere hizmet ihracatından sağlanan gelirin bankalara döviz olarak satılması durumunda dövizin en az yüzde 40’ının banka rezervlerine katılacağına karar verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu