Döviz & BorsaEkonomi

TÜİK açıkladı! Haziranda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre haziran ayında en çok dolar kazandırdı.

Türkiye’de hane halkları yüksek enflasyon oranları altında mücadele vermeye devam ediyor. Kişiler tasarruflarını enflasyon karşısında korumak için çeşitli yatırım araçlarında değerlendirmeye çalışıyor. Her ne kadar çoğu yatırım aracı kazanç sağlasa da bu kazançların enflasyon oranları sonrası reel getirilerine bakmak gerekiyor. Bu kapsamda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre haziran ayında en çok dolar kazandırdı.

En çok dolar kazandırdı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre haziranda en yüksek reel getiriyi yüzde 2,95 ile dolar sağladı. Yurt içi üretici fiyat endeksi baz alındığında ise dolar yatırımcısına yüzde 1,2 oranında getiri sağladı.

Öte yandan ÜFE’ye indirgendiğinde Euro yüzde 1,05 reel getiri sağlarken, külçe altın yüzde 0,08, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 1,25, BIST 100 endeksi yüzde 2,27 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 5,28 oranında kayıp yaşadı.

Bu veriler Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile hesaplandığında ise Euro yüzde 2,8, külçe altın yüzde 1,65 ve DİBS yüzde 0,47 yatırımcısına reel getiri sağlarken, yatırımcısına BIST 100 endeksi yüzde 0,57 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 3,64 kaybettirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu