DOLAR 5,7425
EURO 6,3266
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sağanak Yağışlı

Tüketici Hakem Heyeti Ek Güvence Bedeli İadesine Karar Verdi

Tüketici Hakem Heyeti Ek Güvence Bedeli İadesine Karar Verdi
11.05.2019
3
A+
A-

Kanuna göre elektrik aboneleri belli bir tüketim değerinden daha fazla elektrik tükettiklerinde serbest tüketici konumuma geçmiş oluyorlar ve bu aşamadan sonra artık isterlerse, başka elektrik dağıtım şirketleriyle dahi özel sözleşme yaparak, daha ucuz elektrik veren elektrik dağıtım şirketlerini bu kanuna göre seçebiliyorlardı.

Kahramanmaraş’ta Tüketici Hakem Heyeti, bu konuda emsal olacak bir karara imza attı. Söz konusu karara neden olan konu ise şu şekilde cereyan etti.

Serbest elektrik tüketicisi konumuna geçen bazı elektrik aboneleri, yaptıkları sözleşme gereği elektrik tüketimlerine devam ederken, kullandıkları elektriğin ortalama elektrik tüketiminin altında kaldığını görmelerinden sonra yine, eski normal elektrik kullanıcısı konumuna geçmek istediler. Buna karşın, hizmet aldıkları dağıtım şirketleri tekrar yeni bir sözleşme yaptılar. Bu yeni sözleşmeden doğan ek güvence bedeline vatandaşlar tüketici hakem heyetine başvurarak itiraz ettiler. Heyet vatandaşı haklı buldu ve ek güvence bedelinin vatandaşa geri ödenmesine hükmetti.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı olan Nesih Tanrıverdi, bu konuya dair şöyle bir açıklama yaptı, “Dağıtım şirketleri eski sözleşmeler çerçevesinde kesilen güvence bedelini kendilerince bir yeniden değerlendirme oranına tabi tutarak bugüne karşılık gelen miktarı tespit ediyorlar ve güncel güvence bedeli ile karşılaştırdıklarında aradaki farkı tüketicilerden tahsil etme yoluna gidiyorlar. Şimdi burada tüketicinin herhangi bir talebi yokken dağıtım şirketi tek taraflı olarak sözleşmeyi iptal ediyor sonra tüketiciye yeni bir sözleşme dayatıyor ve dahi daha önce güvence bedeli vermiş olan tüketiciye ek güvence talep ediyor. Yapılan bu işlemin hukuka uygun bir yanı yok” dedi.

Tanrıverdi, sözlerine şöyle devam etti:

“Her ikisi de aynı tarihte abone olan iki tüketici düşünün biri sadece bir yıl serbest tüketici konumuna geçti diye kendisinden diğer tüketiciden farklı olarak ek bir güvence bedeli alınmış oluyor Kaldı ki zaten konuda ilgili EPDK tarafından yapılan düzenlemede bu durumdaki tüketiciler için yapılacak işlem belirlenmiştir. Düzenlemeye göre, serbest tüketici konumundan normal tüketici konuma geçen tüketici, yeni bir sözleşme düzenlemesine gerek kalmadan otomatikman normal tüketici konumuna dönebilmektedir. Olayımızda dağıtım şirketi hiçbir gereği yokken sözleşme iptal yoluna gitmiş yeni bir sözleşme düzenlemiş ve tüketiciye ek bir külfet çıkarmıştır, bu hukuka tamamen aykırıdır hakem heyetinin aldığı karar yerindedir.” sözlerini paylaştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.