BankalarEkonomiGündem

Türk Devletleri Bankalar Birliği Konseyi için ilk somut adım atıldı

Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) öncülük ettiği Türk Devletleri Bankalar Birliği Konseyi için ilk somut adım atıldı. İşte detaylar.

Türk devletleri arasındaki ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi adına bir süredir çalışmaları sürdürülen Türk Devletleri Bankalar Birliği Konseyi için ilk somut adım atıldı. Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) öncülük ettiği Türk Devletleri Bankalar Birliği Konseyinin kuruluşu için Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türk yetkililer konseyin kuruluşu için ilk imzaları attılar.

Türk Devletleri Bankalar Birliği Konseyi imza töreninde Azerbaycan’ı Zakir Nuriyev, Kazakistan’ı Marat Baitokov, Kırgızistan’ı Anvar Abdraev, Özbekistan’ı Takhir Babamuradov ve Türkiye’yi Alpaslan Çakar ve Osman Çelik, bankalar birlikleri düzeyinde temsil etti. Öte yandan Türkiye Bankalar Birliği ev sahipliğinde düzenlenen imza törenine, Türk Devletleri Teşkilatı üyesi Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın banka birlikleriyle, Türkiye Katılım Bankaları Birliği katıldı.

Dünyanın ekonomik merkezi batıdan doğuya doğru kayıyor

Yapılan imza töreninin ardından konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar, dünyanın ekonomik merkezinin batıdan doğuya kaydığını belirterek, ‘’Türk Devletleri Teşkilatı, kurumsal yapıda ve her alanda ilerliyor, gelişiyor. Dünyamızın karşı karşıya kaldığı değişim ve zorluklar, bölgesel iş birliği yapılarının önemini daha da artırıyor. Son yarım yüzyıldaki gelişmeler, ikili, bölgesel, çok uluslu ilişkileri başarılı olan ülkelerin her alanda başarılı olduğunu da ortaya koymuştur. Dünyanın ekonomik merkezi batıdan doğuya doğru kayıyor. Türk Dünyası teşkilatına üye ülkeler, batıyla doğu arasında merkezde yer almaktadır. Yüksek büyüme ve kalkınma potansiyelleri ile hem bölgesine hem de dünya ekonomisine yüksek katma değer sağlayabilecektir” dedi.

Daha sonra açıklamalarının devamında Konseyin, üyelerinin özgür irade ve eşit haklar prensiplerine uygun olarak kurulduğuna dikkat çekerek, ‘’Konseyin faaliyetleri üye devletlerin yasal düzenlemeleri, uluslararası sözleşmeler ve tüzüğe uygun olarak gerçekleştirilecektir. Türk dünyasının tarihi ve kültürel birikimlerinden, ekonomik ve bankacılık sektörü ilişkilerimizi geliştirmekte daha fazla yararlanmak amacındayız. Bu sayede devletlerimiz arasında sağlam temelli oluşturulan siyasi ve toplumsal dayanışmayı, ekonomik anlamda somutlaştırmak, kalıcı hale getirmek istiyoruz. Ülkelerimiz ve bölgelerimizi ilgilendiren meseleleri konuşmak ve ilerlemek için adımlar atarak, bankalar birlikleri arasında iş birliği geliştirmek bankacılarımızın ve iş insanlarımızın taleplerini doğru değerlendirmek en önemi hedeflerimizin başında gelmektedir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu