EkonomiGündem

Türk-İş, ‘’Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’’ raporunu yayımladı, yoksulluk sınırı 20 bin liraya dayandı!

Türk-İş piyasalar tarafından öncü gösterge olarak kabul edilen ’Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’’ raporunu yayımladı. Bu rapora göre yoksulluk sınırı 20 bin liraya dayandı!

Türk-İş ekonomik verilerle ilgili raporlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Bu raporların en önemlilerinden biri olan ’Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’’ raporu Türk-İş tarafından yayımlandı. Raporda çarpıcı veriler yer aldı.

Yoksulluk sınırı 20 bin liraya dayandı

Türk-İş’in yayımladığı ‘’Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’’ raporuna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Mayıs 2022’de 6 bin 18 lira, yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 lira oldu. Diğer yandan bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 7 bin 836 liraya yükseldi.

Öte yandan Türk-İş gıda fiyatlarındaki yıllık artışı ise yüzde 108 olarak hesapladı. Rapora göre süt ve peynir fiyatlarında ortalama yüzde 10 fiyat artışı yaşandı. Yoğurttaki artış ise yüzde 24 oldu.

Türk-İş’in yayımladığı raporda yağ fiyatlarındaki artışın devam ettiği gözlemlendi. 1 litre ayçiçek yağında 56,50 TL’ye kadar yükselmiş fiyat etiketleri tespit edildi. Son bir ayda yüzde 25 fiyat artışı yaşayan tereyağı ise bu ay yine zam rekoru kırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu