BankalarDöviz & Borsa

Turkcell bankacılık sektörüne adım atmaya hazırlanıyor

Türkiye’nin en büyük GSM operatörlerinden olan Turkcell bankacılık sektörüne adım atmaya hazırlanıyor. KAP’a bildirim yapıldı.

Turkcell bankacılık sektörüne adım atmaya hazırlanıyor. Şirket, Kamu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderdiği açıklamada bireysel ve KOBİ müşterilere hizmet verecek bir dijital banka kurmak için BDDK’ya başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Kurulacak bankanın sermayesi 1 milyar TL olması ve bankanın yüzde 99,96’sınınTurkcell Finansman A.Ş’ye geri kalan kısmının ise Turkcell’e ait alt şirketleri sahip olması bekleniyor.

Turkcell’in KAP’a gönderdiği açıklama ise şöyle:

“Sermayesinin tamamına sahip olduğumuz bağlı ortaklıklarımızdan Turkcell Finansman A.Ş.’nin %99,96’sına, Turktell Bilişim Servisleri A.Ş., Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş., Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ayrı ayrı yüzde 0,01’ine sahip olacağı, bireysel ve kobi segmentlerinde müşterilere hizmet sunacak olan dijital banka şirketinin kuruluş izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’na 27 Haziran 2022 tarihinde başvuruda bulunulmuştur. Şirketin, 1.000.000.000 TL tutarında başlangıç sermayesi ile kurulması planlanmaktadır. Kuruluş izninin alınması sonrasında, gerekli altyapı ve organizasyonun tamamlanması ile BDDK’ya faaliyet izni başvurusu yapılacaktır. Şirketin faaliyete geçmesi, söz konusu faaliyet izninin temin edilmesi halinde gerçekleşecektir.

Şirket kuruluşunun kamuya açıklanması, yatırımcıların yatırım kararını ve pay değerini etkileyebilecek nitelikte olması nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’nin 6’ncı maddesi kapsamında Yönetim Kurulu kararıyla ertelenmiştir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu